W parafii bł. Karoliny w Tychach odbył się 50. Tyski Wieczór Uwielbienia. Mszy św. przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Czuwania z modlitwą o uzdrowienie odbywają w tyskiej parafii od 2006 roku, a prowadzą je liderzy Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej.
W homilii arcybiskup przypomniał, że w 31. Niedzielę Zwykłą świętujemy rocznicę poświęcenia kościoła własnego. – Jesteśmy w kościele, pięknym kościele. Ale kościół, nawet najpiękniejszy, ma tylko rolę służebną. On ma budować inny Kościół. Ten, który buduje Chrystus z kamieni naszych serc. Kościół żywy. Kościół, który się buduje ze słuchania Słowa, mocą Eucharystii – mówił.
Wskazywał, że cała tajemnica życia chrześcijańskiego polega na tym, byśmy się o Jezusa upodobnili. Przypominał hasło 50. Tyskiego Wieczoru Uwielbienia, które zaczerpnięte było z pierwszego czytania z Księgi Mądrości: „Nad wszystkimi masz litość, bo wszystko w Twojej mocy” (Mdr 11,23). Jak zauważył arcybiskup, komentarzem do tego czytania był wyśpiewany Psalm 145. W nim psalmista sławi królewskość Boga. Ukazuje także, że Bóg nie jest obojętny wobec ludzkich dziejów.
Abp Skworc podkreślał, że cała ludzkość wezwana jest do tego, by przyjęła zbawcza wolę Bożą. – Nie lękajmy się, nie bójmy się! Nie jesteśmy zdani na działanie mrocznych sił. (…) Jesteśmy powierzeni działaniu potężnego i miłującego nas Pana, który w stosunku do nas ma pewien plan. A tym planem jest Królestwo, które trzeba urzeczywistniać – przekonywał.
Jak mówił, ono staje się w nas i przez nas. – Królestwo to nie opiera się na potędze i panowaniu, na triumfie i ucisku, ale jest ono przestrzenią objawienia miłosierdzia, dobroci, łaskawości, dobroci i sprawiedliwości – mówił. – Bóg jest miłością. I z motywu miłości dał swojego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne – przypominał.
Zauważał, że „Pan jest dobry dla wszystkich”. Dziękował za dzieło Stworzenia i zbawienia, a także za „manifestację miłości miłosiernej przez krzyż”.
Zwracając się do każdego indywidualnie podkreślił, że dziś Bóg chce się zatrzymać w jego domu. – Nie chodzi o twoje mieszkanie, ani o twoją willę, tylko o twoje serce – powiedział. Zachęcał do przyjęcia postawy Zacheusza, który natychmiast (dzisiaj) odpowiedział Bogu deklaracją miłosierdzia. „Dziś zbawienie stało się udziałem twego domu” – tak odpowiedział mu Jezus. Zachęcił do refleksji nad tym, jak bardzo rozstrzygające i ważne jest dziś. – W dziś rozstrzyga się wszystko. I niech ten wieczór taki będzie: pełen Bożych i ludzkich rozstrzygnięć – dodawał. Przypomniał, że natura ludzka jest grzeszną i zachęcał do modlitwy o miłosierdzie „dla nas i całego świata”.
Tyskie Wieczory Uwielbienia to wyjątkowe spotkania modlitewne, podczas których wierni oddają chwałę Bogu. Podczas czuwań w modlitwie polecani są wszyscy potrzebujący uzdrowienia – duchowego, psychicznego, czy fizycznego. Świadectwa spływające do liderów Centrum od lat potwierdzają, że to wyjątkowy czas przychodzenia Pana Boga. Wielu ludzi doświadczyło przebudzenia wiary, nawrócenia, podniesienia na duchu, czy fizycznego wyleczenia.
Niezwykły klimat Tyskich Wieczorów tworzą też śpiewy, z których słynie Centrum Duchowości – przygotowywane każdorazowo przez wiele tygodni na modlitwie indywidualnej i wspólnotowej. Uwielbienie ma miejsce kilka razy w roku, w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach i animują go liderzy Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie wraz z Diakonią Uwielbienia.
W czasie pandemii koronawirusa czuwania odbywały się online. Obecnie jest możliwość wspólnej modlitwy w kościele, jak i poprzez transmisję w Internecie.