Cieszyn ogłosił efekty badań archeologicznych na tamtejszym rynku. Naukowcy dokopali się do dawnego budynku, który mógł pełnić funkcję ratusza.
Nie koniec XV wieku a XIII wiek - tak można datować początki obecnego rynku w Cieszynie. Przełomowe dla lokalnej historii odkrycie przyniosły prowadzone tam prace wykopaliskowe. Przy okazji rewitalizacji rynku, naukowcy dokopali się do murów budynku, który w średniowieczu mógł pełnić funkcje ratusza. Władze Cieszyna obiecują, że kiedyś ten zabytek uda się wyeksponować, ale obecnie, by nie niszczał - trzeba go na powrót zasypać.
Odkrycie pozwala datować historię tego miejsca o wiele wcześniej niż 500 lat, co dotychczas potrafili udokumentować historycy. Co dalej z przełomowym znaleziskiem? Urzędnicy i badacze wspólnie doszli do wniosku, że na tym etapie najlepiej będzie je porządnie zbadać i ponownie zasypać. Tłumaczy sekretarz miasta, Stanisław Kawecki:
Archeolodzy znaleźli pod cieszyńskim rynkiem również kilkanaście tysięcy zabytków ruchomych. Wylicza Zofia Jagosz-Zarzycka z Muzeum Śląska Cieszyńskiego:
A wśród zabawek znalazły się figurki zwierząt, kostki do gry i piłka do palanta.