Była najdłużej panującym monarchą na świecie. Zmarła w wieku 96 lat w swojej ulubionej letniej rezydencji - szkockim zamku Balmoral.
Komunikat o pogorszeniu stanu zdrowia królowej podał w czwartek wczesnym popołudniem Pałac Buckingham. Jeszcze tego samego dnia do szkockiego zamku Balmoral, w którym od pewnego czasu przebywała monarchini, zjechała się najbliższa rodzina Elżbiety - jej dzieci oraz wnuki (książeta William i Harry) z rodzinami. O tym, że lakoniczny komunikat należy odczytywać jako informację o poważnym stanie królowej informowali brytyjscy dziennikarze specjalizujący się w relacjonowaniu życia rodziny królewskiej, m.in. Richard Sumner.
Informację o śmierci królowej podał Pałac Buckingham: Królowa zmarła dziś popołudniu, po 70 latach panowania i 96 latach życia.
Elżbieta urodziła się w 1926 r., jako córka księcia Alberta z Yorku, drugiego syna urzędującego wówczas króla Jerzego V i Elżbiety Bowes-Lyon. W chwili narodzin nie była córką następcy tronu - koronę imperium brytyjskiego miał odziedziczyć starszy brat ojca Elżbiety. Tak też się stało w 1936 r., gdy po śmierci króla Jerzego V tron objął jej stryj, Edward VIII. Jednak wkrótce, na skutek związania się Edwarda z aktorką Wallis Simpson, nowy król abdykował i opuścił Anglię, czym wywołał ogólnoświatowy skandal. To zupełnie odwróciło życie Elżbiety i jej najbliższych - nagle jej ojciec został królem, a ona następczynią tronu.
Koronę przejęła w 1952 roku, po śmierci ojca. Wcześniej, w 1947 poślubiła Filipa Mountbattena, z którym przeżyła w małżeństwie blisko 74 lata i miała czworo dzieci.
6 lutego 2022 roku stała się pierwszą osobą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, która mogła obchodzić 70-lecie panowania i jest wysoce mało prawdopodobne, by w wyobrażalnej przyszłości którykolwiek z jej następców mógł się zbliżyć do tego osiągnięcia. Jest ono unikatowe nie tylko w skali kraju, bowiem tylko jeden monarcha w historii świata, biorąc pod uwagę tych, których daty panowania są udokumentowane, rządził dłużej - król Francji Ludwik XIV.
Przez lata panowania był głową aż 33 państw wywodzących się z imperium brytyjskiego. W chwili śmierci wciąż była głową 15 z nich.
Po informacji o śmierci Elżbiety flaga na Pałacu Buckingham została opuszczona. Wraz z chwilą śmierci dotychczasowej królowej nowym królem został jej najstarszy syn Karol. Przejęcie tronu przez Karola oznacza, że jego starszy syn William automatycznie został następcą tronu.