107,6 FM

Wielka Sobota. Święcenie pokarmów i Wigilia Paschalna

Dziś [16.04.2022] Wielka Sobota - centralny moment Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Wieczorem Wigilia Paschalna skupi w kościołach tysiące wiernych. Jest to radosna liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Wcześniej do południa i po południu święci się pokarmy.

Wielka Sobota to dzień wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa. To także dzień, w którym tradycyjnie przygotowujemy wielkanocne koszyki i święcimy pokarmy. To one już w Wielką Niedzielę znajdą się na świątecznym stole. Czego nie może zabraknąć w koszyczku? Zapytaliśmy o to mieszkańców Katowic:

Obrzęd błogosławienia pokarmów wielkanocnych był znany w Kościele Wschodnim i Zachodnim już w VIII wieku. W Polsce pojawił się w XV w. Początkowo święcono wyłącznie baranka, później także mięso, jaja, ser, masło, ryby oraz liczne przyprawy i zioła.

Jak zaznacza ks. Robert Skrzypczak - Wielka Sobota to przede wszystkim dzień milczenia, towarzyszenia Chrystusowi w grobie, to dzień, który upamiętnia zejście Chrystusa do otchłani:

"Liturgia Paschalna rozpoczyna się po zachodzie słońca, gdy zapada mrok" - dodał kapłan:

W Wielką Sobotę nie sprawuje się mszy Świętej. Czytania z Liturgii przypominają one historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. W wielu miejscach w Polsce procesja rezurekcyjna przenoszona jest na niedzielny poranek.

Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy