Ceny mieszkań rosną coraz szybciej, wynika z danych jakie pod koniec trzeciego kwartału opublikował NBP. W tej sytuacji w regionie popularność zyskują Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa i Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
W siedmiu największych miastach nowe lokale drożały już szybciej niż przed pandemią. W ciągu roku o ponad 11 procent.
- W centrum aglomeracji śląskiej ceny mieszkań sięgają 8 tys. za metr kwadratowy, taniej jest na peryferiach - mówi Adriann Jarzyńska z firmy pośrednictwa sprzedaży mieszkań:
W tej sytuacji, coraz popularniejsze stają się oferty Towarzystw Budownictwa Społecznego, czy działających między wieloma gminami Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Mówi Adam Polko z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:
Kilkaset mieszkań na przestrzeni kilku najbliższych lat wybuduje Ruda Śląska. Miasto współfinansuje mieszkania, dzięki temu najemcy zapłacą mniej. Na ten cel pozyskano prawie 5 milionom złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Mówi Michał Pierończyk wiceprezydent Rudy Śląskiej:
Prawie 50 mieszkań to inwestycja, która zostanie zrealizowana przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a zakończenie budowy planowane jest na 2023 rok.
Podobnie jest w sąsiednim Chorzowie. Miasto, razem z Zabrzem, Świetochłowicami i Tarnowskimi Górami utworzyło kilka miesięcy temu spółkę o nazwie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.
W przyszłym roku w Chorzowie rozpocznie się budowa 1200 mieszkań w Maciejkowicach. Mówi Kamil Nowak rzecznik urzędu miasta:
Według planu w ramach tak zwanego SIM-u ma powstać ponad półtora tysiąca.