Prezydent Ugandy, Yoweri Museveni, ogłosił piątek 25 czerwca 2021 r. dniem wolnym ("public holiday") jako narodowy dzień modlitwy wobec zagrożenia Covid 19.
To czwarty narodowy dzień modlitw od czasu pierwszego przypadku COVID 19 w Ugandzie (marzec 2020). Obecnie kraj pozostaje w kolejnym lockdownie, który ma potrwać do końca lipca. W Ugandzie na chwilę obecną odnotowano 74260 przypadku zakażeń Covid i 752 zgony.
Nowe obostrzenia zostały wprowadzone w odpowiedzi na niedawny wzrost przypadków. Wg. oficjalnych danych, w ostatnim miesiącu liczba infekcji wzrosła 17-krotnie, a liczba zgonów wzrosła dwukrotnie.
Dzisiejszy dzień modlitwy został wprowadzony na mocy art. 2 ust. 2 "Ustawy o świętach państwowych", aby "umożliwić krajowi trwanie w modlitwie, szukać Bożej interwencji wobec pandemii" czytamy w oficjalnym komunikacie medialnym Departamentu Mediów i Komunikacji.
Modlitwy rozpoczęły się w południe w Pałacu Prezydenckim w Entebbe. Natomiast liderzy różnych wyznań religijnych prowadzą je poprzez platformy społecznościowe. Kościoły ewangelikalne, zielonoświątkowcy z katedry w Rubaga Miracle Centre, Adwentyści Dnia Siódmego Unia Ugandy na Wzgórzu Kireka, katolicy z katedry św. Marii na wzgórzu Rubaga, prawosławni z katedry św. Mikołaja w Namungoona, ewangelicki Kościół Ugandy z katedry Wszystkich Świętych Katedra, Nakasero, muzułmanie z Narodowego Meczetu Kadafiego w Starej Kampala.
Dzień Modlitwy odbywa się w okresie, kiedy w Ugandzie panuje 42 dniowa blokada kraju. Wstrzymany jest transport publiczny, wprowadzono zakaz opuszczania dystryktów, pozamykane są szkoły, kościoły.