Zabytkowa Kopalnia Ignacy weszła w skład największej europejskiej sieci zabytków związanych z epoką przemysłową. Obejmuje ona blisko dwa tysiące obiektów rozsianych po całym Starym Kontynencie.
Choć prace rewitalizacyjne na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy jeszcze trwają, europejscy eksperci w zakresie dziedzictwa przemysłowego już dostrzegli potencjał tego miejsca. Rybnicki zabytek techniki dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH - EuropeanRoute of IndustrialHeritage.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy weszła w skład największej europejskiej sieci zabytków związanych z epoką przemysłową. Obejmuje ona blisko dwa tysiące obiektów rozsianych po całym Starym Kontynencie. Są to dawne zakłady przemysłowe, industrialne parki krajobrazowe czy interaktywne muzea. Łączy je wspólna industrialna opowieść i jeden cel związany z adaptacją zabytków techniki dla potrzeb czasu wolnego.
Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH to największa w Europie sieć współpracy zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury, a jednocześnie międzynarodowe stowarzyszenie oraz jeden z 38 Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy.
Wśród obiektów z listy ERIH, 108 najbardziej wyróżniających posiada status tzw. punktów kotwicznych. To te o szczególnym znaczeniu historycznym, jak turystycznym i potencjale. W Polsce jest ich obecnie dziesięć, w tym Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce czy Kopalnia Guido w Zabrzu.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku to jedyny zabytek techniki z subregionu zachodniego województwa śląskiego wpisany na tę prestiżową listę.
- Każda sekunda naszego dzisiejszego życia ukształtowana została przez rewolucję przemysłową. Zabytki takie jak Zabytkowa Kopalnia Ignacy są jej materialny świadectwem. Mieszkańcy Rybnika mogą i powinni być dumni z tego miejsca. To również rybnickie maszyny parowe zmieniały bieg historii - mówi dr Adam Hajduga, wiceprezydent ERIH. - Dobrze znam plany związane z rewaloryzacją tej kopalni i jestem głęboko przekonany, że po ich wdrożeniu nie tylko Rybnik, ale i cały Górny Śląsk, będzie miał nową, ikoniczną atrakcję wartą odwiedzenia - dodaje.
Dziś Zabytkową Kopalnię w Rybniku tworzą:budynek maszyny wyciągowej i nadszybia szybu Głowacki, budynek maszyny wyciągowej i nadszybia szybu Kościuszko, budynek stolarni, budynek sprężarkowni, wieża ciśnień wraz z najbliższym otoczeniem. Od kilku lat przy zaangażowaniu środków Unii Europejskiej i własnych miasta Rybnika miejsce to przechodzi rewitalizacyjną rewolucję.
W 2006 roku wieża ciśnień została wyremontowana i przekształcona na punkt widokowy. Po pokonaniu 200 schodów można podziwiać panoramę Rybnickiego Okręgu Węglowego z hałdami i wciąż działającymi zakładami przemysłowymi.
W 2015 roku udało się wyremontować dawną stolarnię i maszynownię Szybu Głowacki. W budynku znajduje się wystawa wraz dwucylindrową parową maszyną wyciągową o mocy
Pod koniec 2020 roku zmodernizowano na potrzeby lokalnej społeczności dawną sprężarkownię. Budynek wkrótce zostanie w pełni udostępniony mieszkańcom Niewiadomia i pozostałym odwiedzającym.
Obecnie kończy się modernizacja budynków nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko, gdzie ulokowana zostanie multimedialno-interaktywna wystawa pt. „Wiek Pary”. Punktem centralnym ekspozycji będzie maszyna parowa z roku 1920, która ponownie zostanie wprawiona w ruch w przy użyciu specjalnie zainstalowanego kotła parowego. Dwucylindrowa stulatka o mocy
Działania rewitalizacyjne uzupełniają dodatkowe prace budowlane i organizacyjne związane z kompleksowym przygotowaniem zabytku na potrzeby ruchu turystycznego. Trwa budowa nowego parkingu oraz przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej.