Był to pierwszy duży strajk na Górnym Śląsku w 1980 roku. Przypomina o nim wystawa "Tu rodziła się Solidarność".
Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej z cyklu "Tu rodziła się Solidarność", autorstwa Adriana Ramsa, została otwarta w środę na tarnogórskim rynku.
Ekspozycja nieprzypadkowo stanęła właśnie w tym mieście. Latem 1980 r. w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych "Fazos" w Tarnowskich Górach wybuchł strajk, który był pierwszym tego typu zrywem na Górnym Śląsku.
Obok postulatów płacowych i socjalnych protestujący robotnicy wyraźnie artykułowali żądania o charakterze ogólnospołecznym i solidarnościowym w jedności z zakładami pracy protestującymi na Wybrzeżu.
Zryw ten zainicjował falę protestów w całym regionie. Po strajkach na Wybrzeżu oraz na Śląsku podpisane zostały tzw. porozumienia sierpniowe i powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Wystawa jest elementem obchodów 40-lecia powstania tego związku.
- Dziękuję, że dziedzictwo Solidarności jest obecne w Tarnowskich Górach, chociażby w postaci ronda, ulic, tablicy umieszczonej na Ratuszu - mówił na otwarciu Piotr Sznajder, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej.
- Wystawy z okazji powstania Solidarności otwieramy dziś w 17 miastach Polski. Ta tarnogórska przypomina o wydarzeniach w Fazosie. Tutejsi robotnicy, oprócz postulatów płacowych, domagali się mówienia prawdy w środkach masowego przekazu oraz jednoczyli się z żądaniami strajkujących na Wybrzeżu - przypomniał.
W otwarciu wystawy wzięli udział także samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".
Ekspozycję można oglądać na rynku w Tarnowskich Górach do 15 lipca.