W katowickim szpitalu prowadzonym przez ojców bonifratrów o liście Ojca Świętego rozmawiali: abp Wiktor Skworc, ks. Marcin Niesporek, dr Elżbieta Kortyczko i Anna Stolorz. Spotkanie moderował ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.
Mottem biblijnym orędzia Ojca Świętego na XXVIII Światowy Dzień Chorego są słowa z Ewangelii wg. św. Mateusza: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.
– Te słowa wyraźnie wskazują, że Jezus Chrystus zna kondycję człowieka, ponieważ był człowiekiem. On również otrzymywał pokrzepienie od Ojca i chce każdego chorego pokrzepić. Ewangelie opisują liczne uzdrowienia. Chrystus jawi się w nich jako lekarz. Ta misja jest przedłużana, bo w Kościele ciągle działa Jezus – wskazał abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Jednocześnie przypomniał, że w liście papieża Franciszka znajdujemy podkreślenie zdań służby zdrowia i Kościoła. Kościół powinien coraz lepiej stawać się gospodą, do której człowieka zranionego przyprowadził Samarytanin. To jest pewien ideał.
– Ojciec Święty wyraża uznanie dla służby zdrowia – zauważył abp Skworc i dodał, że w orędziu papież apeluje, by zauważać godność chorego i patrzyć na niego integralnie, nie tylko koncentrować się na jego chorobie. – W liście dotyka również sytuacji granicznej, kiedy człowiek doświadczony cierpieniem odchodzi. Ukazuje perspektywę eschatologiczną, perspektywę życia wiecznego – mówił metropolita.
Abp Skworc wspomniał także o fragmencie mówiącym o służbie zdrowia w sytuacjach wojny i konfliktu. – Ojciec Święty zauważa, że placówki medyczne same w sobie stają się celem ataków, co jest niedopuszczalną praktyką – podkreślił metropolita.
abp Wiktor Skworc o trosce o chorych, szczególnej, w Światowym Dniu Chorego Marcin Iciek / radio eMWięcej na kolejnych stronach.