107,6 FM

Podłoga z drewna, paneli, płytek czy wykładziny...

Przeczytaj o zasadach stosowania każdej z okładzin w poszczególnych pomieszczeniach.

Lubisz naturalnie prezentujące się materiały? Bliskie Twemu sercu jest drewno, a może beton? Z pewnością znajdziesz wśród nich coś na swoją podłogę, która po pierwsze powinna być solidna, a po drugie także ładnie wykończona.

 

Drewno na podłodze – kiedy panele, a kiedy lita deska?

Aby uzyskać podłogę prezentującą się estetycznie, ale również sprawdzającą się na długie lata, trzeba skierować uwagę nie tylko na kolor podłoża, ale także materiał, z którego jest wykonana. Najsolidniejszą, ale jednocześnie najdroższą z opcji, będzie podłoga wykonana z litego drewna. Na podłogę bardzo dobrze sprawdzi się drewno o małej kurczliwości oraz odporne na wilgoć. Dzięki takim właściwościom, nie ma bowiem obawy o to, że podczas codziennego użytkowania zniszczymy warstwę takiego podłoża.

 

Podłoga drewniana powinna być także odporna na ścieranie to właśnie dlatego pokrywa się ją specjalnym lakierem zabezpieczającym lub kolorową bejcą, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Najlepszym materiałem na podłogę w domu będzie polski dąb lub merbau.

Warto również pamiętać o tym, że podłoga to jeden z ważniejszych elementów składających się na dom energooszczędny w utrzymaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich konstrukcji, sprawdź stronę pracowni:

https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-domow-energooszczednych

Panele i płytki – tańsza wersja podłogi w domu

Panele podłogowe, choć tańsze w ułożeniu oraz zakupie, wcale nie muszą oznaczać materiału mniej atrakcyjnego, czy wytrzymałego. Panele możemy położyć także w korytarzu, czy też w kuchni. Wystarczy dobrać wówczas materiał o klasie wytrzymałości AC4, AC5, czy AC6. Taki materiał podłogowy wytrzyma próbę ścieralności, przenikania wilgoci oraz intensywnego użytkowania.

Inną alternatywą dla drewna oraz paneli mogą być płytki, które będą idealne pod ogrzewanie podłogowe. Długo utrzymują ciepło i są łatwe w czyszczeniu. Wystarczy przetrzeć ich powierzchnię mopem zwilżonym odpowiednim środkiem.

 

Nowoczesne płytki wyglądają ciekawie i mogą mieć różnej wielkości format. Dzięki temu dopasowują się do stylistyki wnętrza, a także mogą optycznie powiększać wnętrze.

Wybór materiałów wykończeniowych na podłogę, już na etapie projektu?

O to, jaki materiał byłby polecany do konkretnych pomieszczeń w domu, warto zapytać już architekta, na etapie budowy domu. Wówczas można zadeklarować rodzaj ogrzewania do konkretnych pomieszczeń, a także przeprowadzić niezbędne instalacje tak, aby w przyszłości nie było żadnych komplikacji. W tym aspekcie dobrze jest skorzystać z gotowego projektu domu, w którym wszystkie te informacje będą zawarte już przy poszukiwaniach.

 

Można przejrzeć możliwości i od razu wybrać opcję dla siebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach wyboru gotowego projektu to zajrzyj tutaj: Zalety wyboru gotowego projektu domu.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy