W Polsce dochodzi do licznych przypadków pochopnego i niesłusznego odbierania dzieci z rodzinnych domów. Na gruncie obowiązującego prawa pracownik socjalny posiada kompetencje do przymusowego oraz natychmiastowego odebrania dziecka bez wydanego w tej sprawie orzeczenia sądu opiekuńczego. Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dla rodziców, których dotyczy ten problem.
Poradnik powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenie adwokatów Ordo Iuris, którzy w ramach Centrum Interwencji Procesowej pomagają wielu rodzinom. Prawnicy Instytutu interweniują w sytuacjach, gdy autonomia oraz integralność rodziny zostały naruszone wskutek odebrania dziecka rodzicom.
W poradniku została w sposób szeroki omówiona problematyka procedury odebrania dziecka z rodziny w trybie art. 12a-12c Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ten akt stanowi bowiem najsilniejszy instrument ingerencji w życie rodzinne. Przygotowany przez Instytut poradnik zawiera także wzór zażalenia na odebranie dziecka, jak również informacje w jaki sposób należy je wnieść.
„Prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris wielokrotnie z sukcesem prowadzili postępowania, w których dzieci były odbierane z rodzinnych domów w trybie natychmiastowym przez pracownika socjalnego. Po bardzo długich postępowaniach sądowych, dzieci szczęśliwie wracały do rodzin. Jednakże trauma związana z rozłączeniem na długi czas pozostawała w ich psychice. Przygotowany poradnik zawiera przystępne dla każdego wyjaśnienie zawiłości prawnych występujących w wyżej opisanych przypadkach. Z całą pewnością pomoże on rodzicom czy opiekunom podjąć ochronę prawną w sytuacji niezasadnego odebrania dziecka” – zaznaczył adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Poradnik dostępny jest na stronie dzieciwrodzinach.ordoiuris.pl. W przypadku nieuzasadnionej ingerencji instytucji publicznych w życie rodzinne, Ordo Iuris przyjmuje zgłoszenia pod adresem: interwencja@ordoiuris.pl.