107,6 FM

Katowice. Konferencja podsumowująca pierwszy etap prac nad Panteonem Górnośląskim

"Obraz powstań śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej" - to tytuł konferencji naukowej, która towarzyszy przygotowaniom ekspozycji "Panteonu Górnośląskiego".

To nowa instytucja kultury, powstająca w podziemiach katowickiej katedry. – Dzisiejsza konferencja stanowi zwieńczenie pierwszego etapu prac projektowych. W ramach tego etapu spotykamy się zarówno z naukowcami biorącymi udział w projekcie, są to ponad 42 osoby, jak i specjalistami z różnych dyscyplin. Oni przedstawiają dziś obraz powstań śląskich w literaturze, pieśni, filmie. Naszą konferencję rozpoczął wykład prof. Gwoździa, który mówił m.in. o tym, że w polskiej kinematografii jedynie dwa filmy poświęcone są tematyce powstańczej. Dla mnie to było zdumiewające – relacjonowała Aleksandra Kłos-Skrzypczak, zastępca kierownika projektu „Panteon Górnośląski – badania naukowe”.

List do uczestników skierował premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. "Dzisiejszym wydarzeniem wieńczycie, Państwo, pierwszy etap projektu "Panteon Górnośląski – badania naukowe". Wiem, że ta cenna inicjatywa przysłuży się powstaniu w podziemiach archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach tak oczekiwanej instytucji, ukazującej dorobek kulturowy tej ziemi" – napisał premier.

O Panteonie tak mówił, obecny na konferencji, abp Wiktor Skworc:

Abp Wiktor Skworc w rozmowie z Marcinem Ićkiem z radia eM.

Wśród poruszanych tematów nie brakowało rozważań na temat upamiętniania powstań śląskich w przestrzeni publicznej oraz informacji na ich temat dostępnych w nowych mediach, czyli Wikipedii oraz YouTubie. Ta część szczególnie zainteresowała młodych uczestników spotkania. Weronika Wichary, uczennica klasy historyczno-politologicznej z III LO w Katowicach, przyznaje, że temat powstań z racji profilu jej klasy jest jej dobrze znany. – Zainspirowało mnie to do przemyślenia naszych sposobów pielęgnowania pamięci o tych wydarzeniach. Wiedza wśród moich rówieśników jest na bardzo różnym poziomie, dlatego tak ważne jest wykorzystywanie np. mediów społecznościowych. Dla mnie najbardziej wartościowa była wizyta w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Tam wszystko było pokazane bardzo przystępnie – tłumaczy. Tomek Dąbrowa i Jakub Burda z Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie organizują w Bytomiu grę plenerową poświęconą powstaniom. – Nasi rówieśnicy bardzo często sięgają do Wikipedii, dlatego warto dbać o poprawność przekazu w takich źródłach – przyznaje Tomek. – Zwłaszcza, że jak się dziś dowiedzieliśmy, pomniki w przestrzeni publicznej mogą być inspiracją do poszukiwania wiedzy – dodaje Kuba. – Chcieliśmy zaprosić również przedstawicieli strony niemieckiej, by pokazać ujęcie tych wydarzeń „z drugiej strony”. O tym mówił dziś dr Tobiasz Janikowski, który w tym temacie doktoryzował się w Berlinie – mówi ks. dr hab. Henryk Olszar. Jednocześnie przyznał, że prace nad biogramami postaci, które znajdą się w Panteonie jeszcze trwają.

Ks. dr Henryk Olszar w rozmowie z Marcinem Ićkiem z radia eM.

Obecny plan zakłada udostępnienie przestrzeni Panteonu dla zwiedzających do 2020 roku. Projekt jest efektem współpracy: Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, Muzeum Powstań Śląskich i archidiecezji katowickiej.

Katowice. Konferencja podsumowująca pierwszy etap prac nad Panteonem Górnośląskim   W konferencji uczestniczyli także nauczyciele historii i uczniowie szkół średnich. Marta Sudnik-Paluch / Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy