W archikatedrze abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. podczas której wyróżnienie odebrał prof. Władysław Nasiłowski. - Narozrabiałem przez te dziewięćdziesiąt kilka lat bardzo dużo - powiedział nestor śląskiej medycyny.
Po Mszy św. nastąpiło wręczenie statuetki Lux ex Silesia. Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Grzegorz Opala, wybitny neurolog. – Zawsze można było liczyć na pomoc prof. Nasiłowskiego. Jego działalność to nie tylko ciężka praca, ale konieczność fachowego i odważnego przeciwstawiania się różnymi naciskom. Jednocześnie potrafił do rewolucyjnych często nastrojów wprowadzić poczucie normy tak etycznej jak i prawnej – mówił. W laudacji przypomniał jeden z najważniejszych i najtrudniejszych okresów w pracy laureata – stan wojenny. – Zwłaszcza na orzekanie w sprawach, które ze względu na swój wymiar polityczny były poddawane naciskom. Wymagały charakteru, odwagi i gotowości poniesienia konsekwencji w imię obrony prawdy. Prof. Władysław Naisłowski był autorem lub współautorem wielu opinii, które miały znaczenie polityczne, a opracowanie ich zgodnie z zasadami wymagało hartu ducha - podkreślał.
Barbara Hobzda / Radio eMPrzypomniał również, że prof. Nasiłowski był zaangażowany w przygotowanie ekspertyz dla celów beatyfikacyjnych i kościelnych związanych z ekshumacją zwłok m.in. bp. Adamskiego, ks. Ficka, ks. Blachnickiego oraz Heleny Hoffmann, czyli s. Dulcissimy. – Znajomość prawa jest u profesora połączona z nieprzeciętną erudycją – zauważył.
– To dla mnie bardzo wielkie odznaczenie – dziękował prof. Władysław Nasiłowski. – Powiedziałem tu już księdzu arcybiskupowi „non sum dignus” (łac. nie jestem godzien – przyp.aut.). Tak jak powiedział prof. Grzegorz Opala, narozrabiałem przez te dziewięćdziesiąt kilka lat bardzo dużo:
Barbara Hobzda / Radio eM– Wiele dokonań, o których w laudacji mówił prof. Opala jest dokonaniami wspólnymi, także moich asystentów i moich wychowanków. Bardzo dziękuję, za dostrzeżenie mojego wysiłku. Jest to dla mnie znaczne wzmocnienie – jego słowa zebrani nagrodzili brawami.
Prof. Władysław Nasiłowski urodził się w 1925 w Sosnowcu. Przed wojną rozpoczął naukę w Gimnazjum im. S. Staszica, którą kontynuował przez samokształcenie oraz udział w tajnych kompletach. Było związany z grupą dywersyjną Wolność, Równość, Niepodległość, którą później włączono do AK Obwodu Sosnowieckiego. Studiował na Wydziale Lekarskim w Poznaniu. Pracował w Katedrze Anatomii Patologicznej Śląskiej Akademii Medycznej. Był kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej. Jest doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.