W Kościele obchodzone jest (5 sierpnia) wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej. Związane jest ono z rocznicą poświęcenia Bazyliki Najświętszej Maryi Panny „Większej” w Rzymie.
Jest to jedna z pierwszych na świecie świątyń poświęconych Matce Bożej. Kościół tak dalece ją wyróżnia, że należy ona do czterech tzw. bazylik większych Rzymu, które każdy pielgrzym nawiedzał w roku świętym, jeśli pragnął uzyskać odpust zupełny. Należą do nich: Bazylika Laterańska (katedra biskupa Rzymu), Bazylika św. Piotra na Watykanie, Bazylika św. Pawła za Murami i właśnie Bazylika Matki Bożej Większej.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej obchodzono pierwotnie jedynie w samej bazylice, z czasem jednak kolejni papieże rozszerzali je najpierw na teren Rzymu, potem zaś całego Kościoła.
Starożytne mozaiki rzymskiej świątyni, dotyczące Bożego macierzyństwa Maryi, świadczą, że Kościół już w V wieku przejął do celów religijnych znajomość najlepszej sztuki pogańskiego cesarstwa rzymskiego. W bazylice znajdują się relikwie żłóbka betlejemskiego i starożytny obraz Matki Bożej zwany Zbawieniem Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani).