107,6 FM

Panteon Górnośląski nie będzie muzeum ani cmentarzem

W Katowicach zaprezentowano plany związane z Panteonem Górnośląskim, który powstanie w podziemiach katedry Chrystusa Króla.

Obecnie tylko część tej powierzchni jest wykorzystywana. Znajdują się tam kościół akademicki i krypta biskupów katowickich. Pozostała część służyła na przykład w czasach komunistycznych jako magazyn, w którym przechowywane były dary przekazywane potem potrzebującym - tłumaczył ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katedry. - Ekspozycja będzie zagospodarowywać tę przestrzeń. Do dyspozycji jest 2150 mkw. i 18 tys. m sześc. powierzchni.

W założeniu w podziemiach ma znaleźć się multimedialna ekspozycja na temat historii Górnego Śląska. - Warto przypomnieć znaczenie słowa "panteon". To budowla mieszcząca zwłoki, pomniki sławnych ludzi jakiegoś narodu, wybitnych przedstawicieli sztuki lub nauki lub bogów jakiejś religii. W tej definicji, podanej przez słownik wyrazów obcych, mieści się nasza idea panteonu, który ma uwiecznić najwybitniejszych Górnoślązaków - mówił pomysłodawca przedsięwzięcia abp Wiktor Skworc. - Panteon nie będzie cmentarzem. Nie planujemy przenoszenia czyichkolwiek szczątków doczesnych do katedry. Nie będzie to też muzeum. Nie będzie gromadził żadnych eksponatów. Będzie to opowieść multimedialna o historii Górnego Śląska - podkreślał proboszcz katedry.

Pierwsi zwiedzający mieliby pojawić się w 2022 roku. W ten sposób Górny Śląsk miałby uczcić 100. rocznicę przyłączenia do Polski. - To miejsce ma łączyć, a nie dzielić. Chcemy, aby uhonorowano w nim osoby, które łączą sztuka, kultura, nauka i praca na rzecz naszego regionu. Mamy świadomość, że Górnoślązacy byli różnych wyznań, ale chcemy do tego tematu podejść w sposób ekumeniczny - mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W realizację działań włączyły się: archidiecezja katowicka, miasto Katowice, Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki. Uruchomiony został także specjalny ministerialny grant dla Uniwersytetu Śląskiego, który pozwoli na rzetelne naukowe opracowanie życiorysów przedstawionych w Panteonie postaci. W najbliższym czasie ma zostać zorganizowany plebiscyt, kto - zdaniem mieszkańców regionu - zasługuje na upamiętnienie w tym miejscu.

Posłuchaj też na stronie Radia EM: Panteon, czyli multimedialna opowieść o Górnym Śląsku

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy