"Darowi Młodzieży" podczas wpływania do Nabrzeża Pomorskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni towarzyszyła parada statków, w tym 4 jednostki Marynarki Wojennej - okręty ORP "Piorun" i ORP "Grom" oraz dwie łodzie hybrydowe.
W uroczystości powitania żaglowca na skwerze Kościuszki brali udział m.in. minister Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, a także władze i studenci Uniwersytetu Morskiego.
- To trzecia wielka wyprawa polskiego żaglowca. To był trudny rejs, trzeba było się zmierzyć z własnymi słabościami, szukać zaufania wśród załogantów. Jesteście dzisiaj nową falą ludzi morza. Przywiązujemy do morza ogromną wagę. Popłynęliście, by powiedzieć światu, że Polska jest morska i morską pozostanie - mówił minister Gróbarczyk. - W tym uroczystym dniu chciałbym ogłosić nowy program - program budowy nowego żaglowca, który zastąpi "Dar Młodzieży". I dzisiaj również ogłaszam wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca. I chciałbym, żebyśmy wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli.
W czasie rejsu przez pokład żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.