107,6 FM

Uważaj na stres, niszczy pamięć

Życie w biegu wywołuje mniejszy lub większy stres, który ma negatywny wpływ na zdrowie. Gdy jest intensywny i trwa zbyt długo, może powodować zaburzenia pamięci.

Z badań naukowców m.in. z Brigham Young University wynika, że najbardziej korzystne jest dla człowieka aktywne, bezstresowe życie. Nie dla wszystkich jednak taki luksus jest możliwy do osiągnięcia. Napięcia spowodowane pracą, trudnościami w codziennym życiu czy relacjami z najbliższymi działają wyniszczająco na nasz organizm. Chociaż ewolucyjnie człowiek jest przystosowany do sytuacji stresujących, to jednak nie do końca potrafi sobie z nimi radzić. Dzisiejszy styl życia i ogrom codziennie przyswajanych informacji mają wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Głównie negatywne, wywołujące lęk wiadomości kreujemy i przyswajamy sami na własne życzenie. One nas bardziej poruszają. Chętnie oglądamy czy czytamy newsy dotyczące tragedii, katastrof i wojen. A ciągłe poczucie lęku, stresu czy napięcia źle wpływa na obszary w mózgu związane z pamięcią.

Dlaczego hipokamp i kora przedczołowa nie lubią stresu? Jakie skutki stres może wywołać? Skąd się bierze stres i czy można go zdefiniować? Jakie są typowe objawy stresu? I czy istnieją ludzie na niego odporni?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w najnowszym numerze "Gościa" i artykule Anny Leszczyńskiej-Rożek Stres niszczy pamięć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy