Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i Gminy Żydowskiej będą wspólnie czytać Pismo Święte.
Ekumeniczny Maraton Biblijny już po raz jedenasty odbędzie się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul. Słowackiego 17a) w poniedziałek 21 stycznia 2019 r. o godz. 10.00. Lektorzy odczytają Trzecią Księgę Machabejską. Tekst zaproponował biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który przypomina, że na 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski ukazała się Biblia Ekumeniczna, która jest wynikiem pracy biblistów różnych wyznań, a jej brzmienie uzgodniło dziesięciu zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych.
- Nie jest mi znane podobne osiągnięcie, nawet w krajach tak zróżnicowanych pod względem wyznaniowym jak Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Rumunia czy Stany Zjednoczone. To właśnie w tej polskiej Biblii Ekumenicznej katolicy, chrześcijanie ewangeliccy i ewangelikalni, starokatolicy czy wyznawcy judaizmu znajdą Trzecią Księgę Machabejską, którą uznają za natchnioną tylko nasi bracia prawosławni - wyjaśnia bp Roman Pindel.
Okazuje się, że z wyborem tego właśnie tekstu wiąże się jeszcze jedna, znamienna okoliczność: obecność liturgii prawosławia w Bielsku-Białej.
- Od roku 2018 duchowny tego Kościoła przybywa do bielskiego kościoła Trójcy Przenajświętszej, by sprawować świętą liturgię dla wiernych prawosławnych, szukających w Polsce pracy, możliwości zamieszkania, a niekiedy nawet "drugiej połowy" na resztę życia - wyjaśnia biskup bielsko-żywiecki i podkreśla, że wspólna lektura Trzeciej Księgi Machabejskiej będzie rodzajem otwarcia ekumenicznego i religijnego na naszych gości, którzy wyróżniają się przez własną liturgię, ale także poprzez posiadanie wśród ksiąg biblijnych tej jednej, nieznanej pozostałym kościołom chrześcijańskim.
Biblia ekumeniczna ukazała się w ubiegłym roku Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Ekumeniczny i wielowyznaniowy Maraton Biblijny w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” organizują już po raz jedenasty. Do tej pory wspólnie odczytano w całości lub fragmentach Księgi Rodzaju, Wyjścia, Koheleta, Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła. W dotychczasowych edycjach Ekumenicznego Maratonu Biblijnego Pismo Święte czytali biskupi Kościołów Katolickiego i Ewangelicko-Augsburskiego, przedstawiciele Kościołów: Baptystów, Adwentystów Dna Siódmego, Prawosławnego i Polskokatolickiego oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Lektorami byli samorządowcy, parlamentarzyści, urzędnicy, związkowcy, przedstawiciele służb mundurowych, studenci, uczniowie oraz osoby czynnie uczestniczące w życiu miasta. Każdy z lektorów otrzymuje na pamiątkę „chleb pojednania” - mały bochenek pobłogosławiony przez księży biskupów.
Maratony organizują wspólnie Książnica Beskidzka i Radio „Anioł Beskidów”. Książnica udostępnia pomieszczenia do czytania Biblii i prezentacji wystawy, zaprasza także lektorów. Redakcja Radia „Anioł Beskidów” przygotowuje teksty biblijne, jej redaktorzy prowadzą Maraton, a rozgłośnia w swoim programie retransmituje wspólne czytanie wybranej księgi biblijnej.
Wystawa ukazuje postaci związane z Biblią Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Maratonowi towarzyszą organizowana w Książnicy Beskidzkiej wystawy zabytkowych i ciekawych wydań Biblii, pochodzących ze zbiorów bibliotecznych i prywatnych. Tym razem w holu Książnicy można również obejrzeć wystawę „Biblia - najważniejsza księga świata”, ukazującą przykłady pisma klinowego, papirusów, pergaminów, reprinty wiekowych edycji Biblii od czasów Gutenberga aż po obecne wydania. Wystawę już można oglądać i zwiedzać pod kierunkiem przewodnika.
Dopełnieniem Maratonu Biblijnego, który odbywa się w ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan, będzie planowane w tym samym dniu - w poniedziałek 21 stycznia o godz. 17.00 w cieszyńskim kościele rzymskokatolickim św. Marii Magdaleny centralne nabożeństwo diecezji bielsko-żywieckiej. Modlitwie będzie przewodniczył bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, a kazanie wygłosi ks. Waldemar Szajthauer, duchowny ewangelicko-augsburski.