Połączy Rybnik i Wodzisław. Umowę na jej finansowanie podpisali w jadącym pociągu prezydenci tych dwóch miast i marszałek województwa śląskiego.
Aby zachęcić mieszkańców regionu do przesiadki na pociąg, trzeba jeszcze zapewnić większą częstotliwość kursów. Aby to zapewnić, Rybnik i Wodzisław przekażą Kolejom Śląskim na ten cel po 300 tys. zł.
Umowę w tej sprawie w pociągu, jadącym z Rybnika do Wodzisławia, podpisali prezydent Rybnika Piotr Kuczera, prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca, oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
Prezydenci Rybnika i Wodzisławia chcieliby, żeby Szybka Kolej Aglomeracyjna została w przyszłości rozszerzona o inne miasta aglomeracji rybnickiej - dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Najprościej można by ją wydłużyć do Czerwionki-Leszczyn. Trwają już w tej sprawie rozmowy.
W czasie podpisania umowy prezydent Rybnika Piotr Kuczera mówił o swoim marzeniu, by do Rybnika i Wodzisławia dołączyły Żory i Jastrzębie-Zdrój.
Linia z Rybnika do Żor jest dzisiaj remontowana; pod koniec 2019 r. będzie pociągi mają pokonywać dystans między tymi miastami zaledwie w 13 minut. - Natomiast Jastrzębie w ogóle nie ma dostępu do kolei, co w XXI wieku jest, delikatnie mówiąc, dziwne - mówił Piotr Kuczera.
O kosztach, jakie poniosą miasta i planach na przyszłość mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl. Marcin Iciek /Radio eM
Zarówno Rybnik, jak i Wodzisław Śląski chcą powiązać Szybką Kolej Aglomeracyjną z nowymi centrami przesiadkowymi. Wodzisław chce uruchomić parkingi w swoim centrum przesiadkowym już w ciągu miesiąca. Kończą się też prace nad budową ścieżek pieszo-rowerowych, które łączą dworzec z różnymi częściami miasta, m.in. z rodzinnym parkiem rozrywki "Trzy Wzgórza".
Dłużej potrwa remont przejętego przez miasto dworca kolejowego, w którym znajdzie się m.in. poczekalnia. Przy okazji robotnicy odkryli na budynku dworca napis "Wodzisław Śl." z lat 20. XX wieku. Będzie on zachowany, podobnie jak figura św. Katarzyny, która została umieszczona na ścianie wodzisławskiego dworca przed niemal stu laty. Obecnie jest ona odnawiana.
To przykład porozumienia samorządowców ponad podziałami - twierdzi Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa Marcin Iciek /Radio eM