Otwarto unikatową ekspozycję "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły". Jest już otwarta dla publiczności.
Ekspozycja oparta jest na wydarzeniach z dziejów Europy, które wstrząsnęły zachodnią cywilizacją i doprowadziły do nowego porządku na naszym kontynencie.
Wystawa w Muzeum Lubelskim na Zamku przedstawia zatem wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku w okresie nazywanym Wielką Wędrówką Ludów. Multimedialna wystawa w połączeniu z unikatowymi zabytkami przedstawia wydarzenia, jakie miały miejsce na naszych ziemiach od III do VII w. Był to czas niezwykle intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Rzymskiego, doprowadzając do jego upadku. Wśród plemion, które doprowadziły do destrukcji Cesarstwa Zachodniego, znaleźli się Goci i Wandalowie, a więc ludy wywodzące się z dorzecza Wisły i Odry.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Barbarzyńcy przyczynili się do zniszczenia cesarstwa rzymskiego, na jego ruinach powstały wszystkie nowożytne państwa zachodniej Europy - mówi prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Dziś oczywistością jest, że na terenie dzisiejszej Polski w czasie Wędrówki Ludów nie było Słowian. – Ci przybyli na nasze tereny dopiero w wyniku wędrówek ludów, jako efekt tego trwającego półtora wieku procesu – wyjaśnia prof. Aleksander Bursche. Jednak mimo powszechnie dostępnej wiedzy wiele osób nadal jest przekonanych, że chociażby gród w Biskupinie zbudowali i zamieszkiwali prasłowianie. – Mówienie, że Biskupin jest prasłowiański, jest typową naukową legendą. Biskupin jest datowany na VII w. przed Chrystusem. To jest okres, w którym jeszcze nie było wykształconych języków słowiańskich, tak samo nie wykształciły się języki germańskie. Nie umiemy powiedzieć nawet jaka ludność zamieszkiwała Biskupin, najprawdopodobniej jakaś indoeuropejska. Nic więcej – wyjaśnia prof. Bursche.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gosć Słowianie na tereny dzisiejszej Polski docierają dopiero w drugiej połowie VI w. po Chrystusie. – Przybyli z południowego-wschodu, z terenu lasostepu ukraińskiego – precyzuje archeolog. Ekspert podkreśla, że Słowianie nie wykształcili tak bogatej sztuki i kultury jak wspomniane wyżej plemiona. O tym akurat można się przekonać, podziwiając przepiękną biżuterię, i nie tylko, na wystawie na Zamku w Lublinie. Znajdują się tam bowiem związane z okresem Wędrówki Ludów niezwykle piękne ozdoby ze srebra, złota i bursztynu oraz monety i elementy ubrań.
Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły.
Gość Lubelski
- Wystawa bez wątpienia jest bezprecedensowym wydarzeniem chociażby ze względu na współpracę przy jej zorganizowaniu tak wielu instytucji. Na ekspozycji możemy zobaczyć pół tysiąca zabytków – najważniejszych wydobyć archeologicznych z terenu całej Polski. Niektóre nie były pokazywane publiczności – podkreśla Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.
Ekspozycja została przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Muzeum Lubelskim oraz dziesięcioma innymi muzeami. Wystawa „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” będzie otwarta dla zwiedzających na Zamku Lubelskim od 24 marca do 27 maja tego roku.
Wystawie towarzyszyć będą ponadto dodatkowe wydarzenia w postaci warsztatów dla dzieci i młodzieży, wykłady otwarte oraz oprowadzania kuratorskie.