Dziś Środa Popielcowa - dzień, który rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu.
Środa Popielcowa u katowickich dominikanów
Patrycja Kozieł/ Radio eM
Środa Popielcowa ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. W tym roku jednak ten dzień surowego postu zbiega się z komercyjnymi Walentynkami. Czy da się pogodzić te dwa wydarzenia? To wyjaśnia ks. Marcin Wylężek, wikariusz parafii bł. Karoliny w Tychach:
... i do tego też zachęcają duszpasterze. Romantyczną kolację można przecież przenieść na inny dzień, a dziś wspólnie z osobą ukochaną pójść do kościoła i posypać głowę popiołem. Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.
Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ilościowy, który polega na ograniczeniu ilości spożywanych posiłków. Kościół zaleca zjeść trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta. Środa Popielcowa to wyjątkowy dzień - podkreśla ks. Marcin Wylężek, wikariusz parafii bł. Karoliny w Tychach.
Środa Popielcowa jest też pierwszym dniem Wielkiego Postu - czasu duchowego przygotowania chrześcijan do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 29 marca, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty - 31 marca. Następnego dnia - 1 kwietnia - będzie już Niedziela Wielkanocna, zwana Zmartwychwstaniem Pańskim.