Prezydent Zabrza, dyrektor Szkół Katolickich w Opolu oraz Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy zostali laureatami XLIV nagrody im. J. Ligonia.
Z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca Nagrodę im. Juliusza Ligonia odebrali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Szkół Katolickich w Opolu Maria Dragon oraz ks. Jerzy Olszówka, kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. W tym roku nagroda została wręczona po raz 44.
Za zaangażowanie i inspirujący wkład w rozwój samorządności lokalnej oraz za ideę i konsekwentne pielęgnowanie zainicjowanego przed 10 laty dzieła Metropolitalnego Święta Rodziny została wyróżniona nagrodą Małgorzata Mańka-Szulik.
Za pracę na rzecz rozwoju szkolnictwa katolickiego na Śląsku Opolskim oraz troskę o integralne wychowanie młodego pokolenia w oparciu o wartości chrześcijańskie i etos patriotyzmu nagroda przypadła w udziale Marii Dragon.
Międzynarodowe sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy zostało natomiast wyróżnione w roku 750. rocznicy kanonizacji świętej Jadwigi - za wytrwałość, w trosce o ciągłość i rozwój kultu świętej księżnej, integrującego katolików Dolnego i Górnego Śląska w duchu przywiązania do historii i tradycji.
- Kiedy zastanawiamy się nad słowem „civitas”, to wiemy, że jest bardzo pojemne. To słowo ma wiele znaczeń: społeczeństwo, państwo, miasto. I można powiedzieć - syntetycznie rzec ujmując - że laureaci są w służbie civitas i szkoły, i miasta, i państwa, i społeczności. I za tę codzienną służbę bardzo serdecznie dziękujemy - mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc po wręczeniu nagród.
- Jak słyszeliśmy, ta służba jest nieraz bardzo skomplikowana i pozwala nam odkrywać drogi Bożej Opatrzności, która interweniuje i działa - dodał hierarcha.
Abp Skworc zakończył przemówienie stwierdzeniem, że „dzięki takim osobom, jak dzisiejsi laureaci możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość, nie obawiając się o losy civitas”.
Nagroda im. Juliusza Ligonia jest przyznawana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 1963 r. Uhonorowane są nią osoby i instytucje, które promują wartości patriotyczne i chrześcijańskie, przez co wniosły znaczący wkład w duchowy i cywilizacyjny rozwój Śląska. Dotychczas nagrodę otrzymali m.in. abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar, prof. Jan Miodek, zespół „Śląsk”, Franciszek Pieczka i Henryk Jan Botor.