107,6 FM

Rzecznik KEP: Polska wyróżnia się maryjnością w skali światowej

Liczba pielgrzymów przybywających na Jasną Górę pokazuje, że Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej - poinformował PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu do przypadającej 15 sierpnia uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jak przypomniał w poniedziałek rzecznik KEP, tego dnia Kościół czci dogmat mówiący o tym, że Maryja po śmierci została wzięta do nieba. Podkreślił, że apokryfy z pierwszych wieków chrześcijaństwa przekazują, że śmierć Maryi miała nastąpić w obecności apostołów. Według literatury wczesnochrześcijańskiej zjawił się przy Niej sam Chrystus, a archanioł Michał poprowadził ją do nieba.

"Ta uroczystość to kolejna okazja do zawierzenia swojego życia Maryi na wzór św. Jana Pawła II, który mawiał <<Cały Twój>>. To też okazja do uświadomienia sobie, że Maryja króluje, to znaczy gazduje i matkuje - jak mówił Papież Polak w Ludźmierzu" - dodał ks. Rytel-Andrianik. Zaznaczył, że jest to tak ważna uroczystość, że w tym dniu katolicy obowiązkowo muszą uczestniczyć we mszy św. oraz powstrzymać się od prac niekoniecznych.

15 sierpnia jest znany także jako uroczystość Matki Bożej Zielnej. Według ks. Rytela-Andrianika, tradycja chrześcijańska przekazuje, że następnego dnia po złożeniu ciała Maryi u podnóża Góry Oliwnej apostołowie znaleźli w tym miejscu zioła i kwiaty. "Stąd wziął się zwyczaj święcenia ich 15 sierpnia w kościołach. W tym dniu rolnicy dziękują za plony i proszą o błogosławieństwo dla swojej pracy" - czytamy w oświadczeniu przesłanym PAP.

"To również Święto Wojska Polskiego i rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r. zwanej Cudem nad Wisłą, który powstrzymał ekspansję bolszewickiej rewolucji na Zachód" - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Zaznaczył, że przywiązanie do Matki Bożej ma w Polsce szczególny wymiar, zarówno w życiu prywatnym Polaków, jak i narodowym, a szczególną rolę w tej narodowej duchowości odgrywają sanktuaria maryjne - szczególnie Jasna Góra. Jak przypomniał ks. Rytel-Andrianik na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny docierają tam dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

"To centralny punkt sezonu pieszych pielgrzymek, w dniu lub w przeddzień tej uroczystości przybywa ich najwięcej. Liczba pątników jest świadectwem duchowości maryjnej oraz wiary. Śmiało można powiedzieć, że Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej. W tym roku doszło ponad 100 tys. osób pieszo, a jeszcze kilka pielgrzymek diecezjalnych dojdzie na 26 sierpnia, uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej" - podkreślił rzecznik KEP.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła katolickiego od roku 1950 - ustanowił go papież Pius XII w konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus" (łac. Najszczodrobliwszy Bóg). Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj "Zaśnięciem Matki Bożej".

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest jednym z trzech głównych świąt maryjnych. Najbardziej znane obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej. Centralne uroczystości z udziałem biskupów odbywają się na Jasnej Górze, dokąd na ten dzień przybywają pielgrzymi z całej Polski.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy