Jak co roku ewangelizatorzy z Przystanku Jezus rozpoczną swoją posługę na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Patronem tegorocznego spotkania, które odbędzie się w dniach 30 lipca-6 sierpnia br., będzie św. Brat Albert Chmielowski, który swoją działalnością i duchowością wpisuje się w posługę młodych ewangelizatorów.
- Życie i heroiczna służba Brata Alberta są dla nas inspiracją do szukania nowych sposobów wyjścia do ubogich – nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zlokalizować naszą bazę PJ w bezpośredniej bliskości pola woodstockowego, aby być jak najbliżej tych, którzy będą potrzebować rozmowy, wspólnej modlitwy i Pojednania z Bogiem - podkreślają ewangelizatorzy.
Inicjatorzy akcji uważają, że Brat Albert jest przykładem radykalnego życia Ewangelią, dlatego w swojej posłudze starają się łączyć "głęboką modlitwę z prozaicznymi czynami miłości bliźniego, by nie żyć w oderwaniu od rzeczywistości".
Do głoszenia na Przystanku Woodstock ewangelizatorzy zostali specjalnie przygotowani podczas kilkunastodniowego kursu w Młodzieżowym Centrum Formacji w Gubinie. Wzięło w nim udział 36 uczestników z Augustowa, Warszawy, Bytomia, Ełku, Gdańska, Krakowa, Gryfic, a także brytyjskich Halifaxu i Leeds. - Pomimo intensywnego czasu i zmęczenia, jakie nam towarzyszy jesteśmy bardzo wdzięczni Bogu za to, że mogliśmy doświadczać mocy głoszenia kerygmatu. Najważniejsze w ewangelizacji jest to, by żyć tak, aby ludzie patrząc na nas, pytali o Jezusa - zaznaczają uczestnicy spotkania.
W tym roku podczas PJ ewangelizatorom będą towarzyszyć różne zespoły muzyczne oraz specjalni goście, m.in.: zespoły 2Tm2,3 i Propaganda Dei, raperzy Arkadio, TAU oraz Bęsiu.
Oficjalne rozpoczęcie PJ odbędzie się o godzinie 19:00 w niedzielę 30 lipca, o 20:00 przewidziano Eucharystię rozpoczynająca rekolekcje dla organizatorów.
We wtorek uczestników PJ odwiedzi bp Edward Dajczak - inicjator Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus, natomiast w środę odbędzie się spotkanie z bp. Wiesławem Lechowiczem - delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W piątek spotkanie ewangelizatorów poprowadzi bp Grzegorz Ryś.
Organizatorzy przygotowali także Dyskusyjny Klub Filmowy z projekcjami filmów "Outcasts - Szare Anioły" i "Czarne Lustro - Nosedive".
Każdy dzień rozpocznie poranna modlitwa uwielbienia oraz Eucharystia. Wydarzenie zakończy niedzielna Msza św. o godzinie 10:30.
Przystanek Jezus powstał w 1999 r. w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jako odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Przystanku Woodstock. Jego zaletą jest różnorodność form ewangelizacyjnych - pantomima, teatr, koncerty muzyczne, taniec, prezentacje parateatralne, modlitwa itp. Najważniejsze są jednak indywidualne spotkania z młodymi w 2,3-osobowych grupach ewangelizacyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkanie zatytułowane „Zagnij księdza”, podczas którego można postawić księżom dowolne pytania.
Inicjatywa ta od początku istnienia cieszyła się aprobatą Konferencji Episkopatu Polski jako odważna i nowatorska forma obecności Kościoła wśród młodzieży.
Pomysłodawcą pierwszego PJ był bp Edward Dajczak, natomiast organizatorem Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina pod opieką ks. Artura Godnarskiego.
Od początku ustalono tygodniową struktura PJ: pierwsze trzy dni poświęcone są rekolekcjom dla ewangelizatorów, by jako pierwsi mogli słuchać Słowa Bożego i doświadczyć Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. Tematyka rekolekcji dotyczy odczytywania znaków czasu i prowadzenia przez Ducha Świętego. Kolejne dni przebiegają pod znakiem bezpośredniej ewangelizacji na polach woodstockowych.
W inicjatywie co roku bierze udział od 700 do 1200 ewangelizatorów z Polski, a także z Niemiec, Anglii, Irlandii, Słowacji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Francji, Malezji, Chorwacji, Kamerunu i RCA.
Pod względem formacji najliczniejszą grupę wśród ewangelizatorów stanowią osoby formujące się w Szkołach Nowej Ewangelizacji. Druga co do wielkości jest grupa wyrastająca z doświadczenia Odnowy Charyzmatycznej. Trzecia grupa osób z Ruchu Światło-Życie.
Udział procentowy uczestników PJ: 15% – duchowni, 3% – siostry zakonne, 8% – klerycy, 74% – świeccy. Ekipa prowadząca PJ składa się z grona 70 osób duchownych i świeckich, współpracujących ze sobą. Szczególnie w początkach PJ w Żarach ogromną rolę w organizacji logistyki odegrało wsparcie bp. gen. Leszka Sławoja Głódzia z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego.