107,6 FM

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel m.in. o niedawnym szczycie Trójmorza, szczycie G20 oraz o rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Rozmowa trwała 45 minut.

"Politycy podzielili opinię, że Inicjatywa Trójmorza ma proeuropejski charakter i przyczynia się do spójności Unii; oboje wyrazili też satysfakcję z wizyty prezydenta Trumpa, potwierdzili wolę silnej więzi euroatlantyckiej i odnotowali, że prezydent USA w Warszawie jasno zadeklarował gwarancje dla bezpieczeństwa w ramach NATO" - poinformował Szczerski.

Jak zaznaczył, "szczyt G20 kanclerz uznała za sukces i pogratulowała sukcesu szczytu Trójmorza".

6 lipca odbył się w Warszawie szczyt Trójmorza, w którym wzięli udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Gościem specjalnym początkowej części szczytu był prezydent USA Donald Trump.

Na szczycie przyjęto deklarację głoszącą, że współpraca między krajami Trójmorza jest w interesie UE, przyczyni się do jej rozwoju. Priorytetem Trójmorza - według dokumentu - jest wspieranie inwestycji w infrastrukturę.

Podczas spotkania z uczestnikami warszawskiego szczytu prezydent USA mówił m.in. że inicjatywa Trójmorza nie tylko da mieszkańcom tworzących ją krajów siłę do osiągnięcia dobrobytu, ale również zagwarantuje, że kraje te pozostaną suwerenne, bezpieczne i wolne od przymusu zagranicznego. Oświadczył też, że Stany Zjednoczone wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza.

Później podczas wystąpienia na pl. Krasińskich prezydent USA oświadczył m.in., że stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego dla wspólnego zobowiązania obrony.

Po wizycie w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych udał się do Hamburga w związku ze szczytem G20. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu spotkał się z kanclerz Merkel. Jak poinformowano rozmawiali o agendzie szczytu G20 oraz o międzynarodowych punktach zapalnych: o Korei Północnej, Bliskim Wschodzie i konflikcie na Ukrainie.

Dwudniowy szczyt G20 rozpoczął się następnego dnia - 7 lipca. Spotkaniu w Hamburgu towarzyszyły zajścia z ekstremistami.

Przywódcy G20 opowiedzieli się na szczycie za otwartymi rynkami i przeciw protekcjonizmowi w handlu, zapobiegając eskalacji sporu z USA. Próby znalezienia kompromisu w polityce klimatycznej zakończyły się fiaskiem.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy