W dniu 3 czerwca 2017, w Warszawie, odbył się konwent sprawozdawczo-wyborczy Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, który jest wyłącznym reprezentantem Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Polsce. Na kolejną, pięcioletnią kadencję został wybrany 9 osobowy Zarząd, na czele którego stanął Prezydent ZPKM, Kawaler Maltański, Jerzy Baehr.
Publikujemy treść komunikatu prasowego Związku Polskich Kawalerów Maltańskich:
Podsumowując mijającą kadencję, ustępujący Prezydent Aleksander Tarnowski, podziękował - „za blisko pięć lat pracy, która dla większości członków zarządu była dużym obciążeniem i poświęceniem, wręcz dodatkowym, bezpłatnym etatem. Pozostawiamy po sobie nowoczesną organizację, realizującą szereg bardzo potrzebnych dzieł pomocowych, które zdobywają uznanie, również poza granicami Polski. Organizację, która reprezentuje Zakon Maltański w Polsce stojący na straży wartości coraz bardziej deficytowych w dzisiejszym świecie”.
Na ziemiach polskich, Zakon Maltański obecny jest od początku XII w., z wyjątkiem okresu komunizmu kiedy działalność Zakonu była zakazana. Od 1920 r. działa związek narodowy – Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, który od 1927 r. jest oficjalną organizacją reprezentującą Suwerenny Rycerski Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim.
Aktualnie w Polsce funkcjonuje: 18 oddziałów Maltańskiej Służby Medycznej (ratownictwo przedmedyczne); 6 ośrodków pomocy dla osób niepełnosprawnych, 2 domy pomocy społecznej, 2 centra pomocy specjalistycznej, 1 specjalistyczne przedszkole i 1 szpital w Barczewie, k. Olsztyna.
W tajnym głosowaniu, nowym Prezydentem, wybrany został Jerzy Baehr, który w poprzedniej kadencji pełnił rolę Wiceprezydenta ZPKM. Jerzy Baehr jest żonaty, posiada dwoje dzieci. Jest doktorem prawa, byłym pracownikiem naukowym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktualnie Partnerem Zarządzającym w Kancelarii Prawnej WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.
W skład Zarządu weszli: Jacek Tarnowski - pierwszy Wiceprezydent, Maxymilian Bylicki - drugi Wiceprezydent, Xawery Konarski – Kanclerz, Jan Rościszewski – Szpitalnik, Piotr Rozwadowski – Skarbnik oraz członkowie Zarządu: Stanisław Rybicki, Kazimierz Jeleński, Marcin Świerad.
Nowy Prezydent podkreślił kontynuację rozwoju ZPKM zgodnie z misją Zakonu - Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum. [ Obrona wiary i pomoc potrzebującym ], „która jest naszą busolą i powinna być realizowana w obu obszarach w sposób zrównoważony”. Prezydent Elekt powiedział:
- „ZPKM bardzo rozwinął się w ostatnim czasie, stworzył partnerskie relacje z innymi Związkami Narodowymi, z którymi podejmuje współpracę, chociażby przy koordynacji międzynarodowej pomocy dla Ukrainy, która trwa do dzisiaj.
- W okresie najbliższego roku, Suwerenny Zakon Maltański będzie reformował Kartę Konstytucyjną, co pozwoli lepiej organizować międzynarodową pracę oraz dopuści większa liczbę Związków do współdecydowania i jednocześnie brania odpowiedzialności za dalszy rozwój dzieł Zakonu. Wybrany skład Zarządu ZPKM gwarantuje naszą merytoryczną obecność i głos w tych pracach.
- Polska nie jest krajem, do którego kieruje się pomoc humanitarną, jak to miało miejsce w latach 80-tych,wręcz odwrotnie – staliśmy się społeczeństwem, które stać jest na niesienie pomocy bardziej potrzebującym. Stąd też musimy spojrzeć poza granice Polski, tym bardziej, że przekazanie pomocy dzięki naszym strukturom międzynarodowym jest najbardziej efektywne. Organizowanie pomocy finansowej dla Syrii, Libanu ma znaczenie dla kształtowanie postaw w kraju, ale również będzie dostrzeżone przez międzynarodową opinię. Organizowanie akcji i zbiórek funduszy na rzecz celów dobroczynnych poza Polską nie będzie miało wpływu na poziom zaangażowania i jakość organizowanej pomocy w kraju, która stanowi nasz główny cel” – powiedział Jerzy Baehr.
Nowo wybrany Zarząd Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, zacznie pełnić funkcję od momentu zatwierdzenia przez Wielkie Magisterium Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Rzymie.
Związek poprzez swoje Fundacje podejmuje współprace z samorządami, organizacjami zdrowia, przedsiębiorcami w ramach ich działalności CSR. Aktywnie pozyskuje finansowanie dla swoich dzieł organizując koncerty charytatywne, opłatki maltańskie, licytacje, bale, akcje sportowo – charytatywne i celowe zbiórki pieniędzy.