Na Jasnej Górze przygotowania do lipcowej pielgrzymki papieża Franciszka nabierają tempa.
Liturgia ku czci Królowej Polski
Przygotowania do celebracji Mszy św. przez papieża Franciszka na Jasnej Górze dotyczą także liturgii. Zaproponowane zostały teksty z uroczystości 26 sierpnia ku czci Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski. Zostały już wysłane do konsultacji do Rzymu. Msza celebrowana będzie w języku łacińskim z czytaniami po polsku. Specjalny zespół liturgistów z Watykanu przybyć ma do Polski na początku czerwca - wtedy znany będzie ostateczny kształt liturgii.
Do pracy zabrały się już również jasnogórskie chóry, które przygotowują oprawę liturgiczną, nie tylko Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego, ale także czuwania modlitewnego, które odbędzie się popołudniu na dzień przed przybyciem papieża, a więc 27 lipca oraz przed Eucharystią 28 lipca.
Sama Jasna Góra 27 i 28 lipca, ze względów bezpieczeństwa, będzie zamknięta dla pielgrzymów, ale modlitwa trwać będzie na placu przed szczytem. 27 lipca po południu Paulini planują czuwanie, które potrwa do wieczornego Apelu a w dzień papieskiej pielgrzymki modlitwa rozpocznie się od wczesnych godzin rannych.
Rzecznik Jasnej Góry zauważa, że celem trwających przygotowań w sanktuarium jest to, by pielgrzymi mogli nie tylko zobaczyć papieża, ale by to spotkanie przeżyli, by doświadczyli obecności Bożej Matki, by był to swoisty zasiew, który będzie owocował także w wymiarze narodowym rozwijaniem łaski chrztu, który przyjął Mieszko I.
Ufność w opiekę Pani Jasnogórskiej
W miejscu planowanego na 28 lipca spotkania papieża Franciszka z Polakami od dłuższego czasu trwają wizje lokalne i ćwiczenia. Miejsce sprawdzone było już przez polskie i watykańskie służby bezpieczeństwa. Ćwiczenia przeprowadziły już policja, straż pożarna i jasnogórskie służby porządkowe. Przeprowadzono też rekonesans lotniczy, w trakcie którego przeprowadzono analizę najbardziej optymalnej możliwości lądowania śmigłowca z papieżem na pokładzie. Właśnie w ten sposób papież pojawi się w Częstochowie. Przyleci ok. godz. 9.45. Wyląduje na parkingu, od strony Domu Pielgrzyma, skąd samochodem przejedzie do sanktuarium, a następnie wjedzie przez bramę papieską „Totus Tuus”. Przed rozpoczęciem Mszy jubileuszowej Ojciec Święty modlić się będzie przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.
Stanisław Słyż, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Ochrony Ludności i Spraw Obronnych w Częstochowie zapewnia, że trwają intensywne, wielopłaszczyznowe przygotowania, by podczas lipcowej pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę w pełni zapewnić bezpieczeństwo papieżowi, wiernym zgromadzonym na uroczystości i mieszkańcom Częstochowy. - To jest zabezpieczenie komunalne, medyczne, oczywiście przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi, którzy będą przybywali do naszego miasta – wylicza płk Słyż, który uczestniczył w zabezpieczaniu wszystkich papieskich pielgrzymek od 1979 roku.
Zgodnie ze specustawą na Światowe Dni Młodzieży i Wizytę Ojca Świętego w Polsce opracowany został plan bezpieczeństwa oraz plan zabezpieczenia medycznego. Za jego przygotowanie i wdrożenie odpowiedzialny jest Wojewoda Śląski we współpracy ze stroną kościelną, która jest organizatorem wydarzenia.
Andrzej Szczeponek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach informuje KAI, że obecnie rozpoczęła się realizacja przygotowanego przez wojewodę planu, zgodnie z modułami zadaniowymi opracowanymi przez jednostki odpowiedzialne za ich przygotowanie. Przedstawiciel Wojewody wymienia, jak będzie wyglądać zabezpieczenie miejsca liturgii. - Błonia podlegać będą kontroli pirotechnicznej, natomiast pozostały obszar będzie objęty bardzo ścisłym nadzorem policji i Państwowej Straży Pożarnej - mówi Szczeponek.
Ojcowie paulini bardzo liczą na obecność pielgrzymów. O. Tabulski zachęca, aby „przełamywali w sobie i w innych obawy i lęki i z ufnością w opiekę Pani Jasnogórskiej, która obroniła nas przed Potopem Szwedzkim, planowali przyjazd do sanktuarium”.
Szczególne prośby o błogosławione owoce spotkania z Piotrem naszych czasów, gościnne przyjęcie pielgrzymów, bezpieczeństwo i „doświadczenie piękna Kościoła powszechnego” jasnogórscy zakonnicy zanoszą codziennie podczas codziennej Mszy św. w intencji papieża celebrowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30. Paulini proszą nade wszystko o wielką modlitwę w intencji papieskiej pielgrzymki do Polski, nie tylko na Jasną Górę, ale również do Krakowa.
Do udziału w jasnogórskim dziękczynieniu zaprasza też Prymas Polski. „Będzie to radosne wydarzenie i okazja, by wspólnie z Ojcem Świętym jeszcze raz podziękować za dar chrztu świętego i zaczerpnąć nową siłę do życia po chrześcijańsku. Zapraszam więc wszystkich. Spotkajmy się pod jasnogórskim szczytem, u Królowej Polski, jeśli nie fizycznie, to choć duchowo” – dodaje abp Wojciech Polak.