- Z naszą obroną kraju jest coraz lepiej, natomiast co do obywatelskiej obronności, problem jest z naszą świadomością: odnośnie naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa kraju i tego, co powinniśmy robić w sytuacjach zagrożenia - mówił w "eMce" Andrzej Ostrowski, prezes Fundacji Grot.
Fundacja Na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Kraju "Grot" na początku października oficjalnie otworzyła nowy ośrodek szkoleniowy w Siemianowicach Śląskich, przy ulicy Szkolnej. Odbywają się tam szkolenia samoobrony, strzeleckie i pierwszej pomocy. Zaangażowani wolontariusze szkolą między innymi harcerzy, organizacje proobronne i klasy mundurowe, ale - jak zadeklarował prezes - znajdzie się czas również dla każdych grup, które chciałyby podnieść swoją świadomość z zakresu obronności. W najbliższym czasie takie szkolenia są planowane również dla mieszkańców Siemianowic Śląskich, jak również dla grup seniorów.
Gość Radia eM zwrócił również uwagę na konieczność podnoszenia społecznych kwalifikacji w temacie pierwszej pomocy. Takie umiejętności przydają się również w okolicznościach typowych dla czasu pokoju. Wkrótce minie 1000 dni od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W tym kontekście Andrzej Ostrowski był pytany o schrony, co do których duża dyskusja przetoczyła się na początku działań wojennych. - Nasze schrony nie istnieją. Taka niestety jest prawda. To zaniedbania przez wiele, wiele lat, tutaj nie możemy mówić o jednej konkretnej władzy. To był temat zapomniany. W 2022 roku została przeprowadzona inwentaryzacja schronów w miastach w całej Polsce przez straż pożarną i straże miejskie, natomiast to nie są optymistyczne wyniki - podsumował prezes fundacji.
13 listopada jest dniem uroczystego otwarcia bazy w Redzikowie, posiadającej amerykański system obrony przeciwrakietowej. Andrzej Ostrowski wskazał, że Rosja mogłaby zagrażać Polsce głównie lotniczo, zaś ryzyko inwazji piechotą ocenił jako niewielkie. Dlatego też to właśnie "obrona powietrzna powinna być bardzo skuteczna" i powinna być cały czas rozbudowywana.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.