107,6 FM

Order dla dobrodziejki

Stuletnia Szwajcarka Jospehine Gebert, fundatorka Centrum Edukacyjnego Radosna Nowina 2000 w Piekarach koło Krakowa, otrzyma Krzyż Oficerski Orderu Zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej.

Order ten jest przyznawany osobom, które nie będąc obywatelami polskimi, Polsce zasłużyli się w sposób wyjątkowy.  

Odznaczenie nadane 6 maja przez prezydenta RP,  zostanie wręczone w Szwajcarii w trakcie świętowania przypadającego na 16 maja stulecia urodzin dobrodziejki.

Będzie tam - jak co roku - delegacja uczniów i nauczycieli z Radosnej Nowiny, z powinszowaniami i koncertem urodzinowym. Specjalnego błogosławieństwa dla stulatki udzielił skierował papież Franciszek.

Adresy okolicznościowe z okazji urodzin wystosowali m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz, ojciec generał Zgromadzenia Ksieży Misjonarzy Gregoy G. Gay CM oraz prof. Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu RP.

J. Gebert prócz ufundowania Radosnej Nowiny jest również hojną dobrodziejką licznych przedsięwzięć wychowawczych, realizowanych przez Fundację im. ks. Kazimierza Siemaszki, założoną i prowadzoną przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy w Krakowie.

Będąc wnuczką i córką twórców słynnej firmy Geberit, Josephine miała praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania swojego życia. Wybrała posługę skromnej siostry miłosierdzia, wychowującej sieroty powojenne, studiującej i realizującej działo charytatywne w bezwzględnych realiach XX wieku.

- Od lat młodzieńczych Josephine Gebert osobiście angażowała się w niesienie pomocy dzieciom potrzebującym, a szczególnie w dzieło wychowania. Pozostawiła po sobie trwały ślad jako wychowawczyni młodych, dając przykład bezinteresowności, posługując się twórczością artystyczną oraz przyczyniając się do powstania trwałych dzieł, służących wychowaniu i życiu duchowemu Kościoła,  w tym budynków kościołów i klasztorów - poinformował ks. Bronisław Sieńczak, ze zgromadzenia księży misjonarzy .

Ks. Sieńczak poznał ją w Lourdes, gdzie pojechała modlić się o dobrą uśmierć. - Ja zaś pielgrzymowałem do tego sanktuarium z głową i sercem przepełnionymi ideą stworzenia szkoły w wysokim standardzie szkół prywatnych, dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin - wspomina duchowny.

Z ich spotkania zrodziło się wiodące dziś w Małopolsce Liceum Ogólnokształcące Radosna Nowina 2000 oraz dzieła wspierające studiujących absolwentów tej szkoły.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy