- Chcemy wspólnie głosić, iż obietnice Boże są prawdziwe i stanowią najpewniejsze źródło naszego zabezpieczenia - mówił w kościele ewangelicko-augsburskim Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach abp Wiktor Skworc.
W niedzielę rozpoczął się tam kolejny tydzień modlitw o jedność wśród wyznawców Chrystusa. Nabożeństwo odbyło się w rycie ewangelickim. Kazanie wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. - Nasza wiara jest oparta na najwspanialszym znaku, którego dokonał Bóg - zmartwychwstaniu Jezusa - przypomniał w homilii.
W słowie skierowanym do chrześcijan odniósł się do czytań głoszonych w czasie nabożeństwa, wezwania kościoła, w którym odbyła się modlitwa, i niedzieli - dnia, w którym Jezus powstał ze śmierci do życia. Wszystkie te aspekty zamknęły się w jednym słowie: zmartwychwstanie.
Metropolita katowicki przypomniał również treść apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli, wydanego 20 stycznia 2015 r.
- Jesteśmy dziś zaproszeni, aby właśnie w niedzielę głosić dzieło Pana; proklamować i zwiastować. Jezus żyje, a zmartwychwstanie Jezusa jest przełomowym wydarzeniem w historii świata. Powstając z martwych Jezus pokonał na zawsze grzech, śmierć i szatana, a królestwo Boże przybliżyło się ku nam - zaznaczył abp Skworc.
Nawiązując do hasła ekumenicznych spotkań: "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana" (por. 1 P 2,9), przypomniał, że jednym z takich dzieł jest chrzest święty. - Jakże dziś, kiedy wspominamy 1050. rocznicę chrztu naszej ojczyzny, nie głosić wspólnie "Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu!". Jakże wspólnie nie śpiewać: "Ciebie Boga wysławiamy" - zachęcał.
Chrześcijan zapraszał także do realnego świadectwa i konkretnych ekumenicznych działań. - Pozwólmy Duchowi Świętemu wejść w nasze życie i idźmy za Jezusem, głosząc odważnie, że śmierć została zwyciężona. Jezus Chrystus zmartwychwstał! - apelował.
- Jeden jest Pan bogaty dla wszystkich, którzy Go wzywają - mówił na zakończenie modlitwy biskup ewangelicko-augsburski Paweł Anweiler, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Z kolei zwierzchnik Kościoła ewangelickiego w diecezji katowickiej, bp Marian Niemiec, nawiązując do rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu, zaznaczył, że ten sakrament obecny jest wśród wszystkich wyznawców Trójcy Świętej. - Należymy do wielkiej rodziny dzieci Bożych - mówił, zachęcając do wzajemnego szacunku, akceptacji, troski i modlitwy.
Tym razem hasłem ekumenicznych modlitw są słowa z Pierwszego Listu św. Piotra: "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana" (por. 1 P 2,9). Materiały duszpasterskie na ten czas przygotowali chrześcijanie z Łotwy.
Tydzień szczególnej modlitwy o jedność wśród wyznawców Chrystusa rozpoczyna się 18 stycznia, kończy - 25. Szczegółowy plan nabożeństw znajdziesz tutaj.