Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że liczy na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Oznajmił też, że nadal zamierza prowadzić politykę zacieśniania kontaktów z Watykanem.
Łukaszenka poprosił kończącego misję na Białorusi nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Claudio Gugerottiego, by przekazał papieżowi, iż czeka na spotkanie z nim. "Będziemy mieli o czym rozmawiać z tym szanowanym przez mnie człowiekiem" - oświadczył.
Z uznaniem prezydent wypowiedział się o pracy Gugerottiego, którego uznał za najlepszego nuncjusza apostolskiego na Białorusi. "Wiele zrobiliśmy razem w celu ustanowienia dobrych więzi i myślę, że w perspektywie zrobimy wszystko, żeby doszło do mojego spotkania z papieżem na najwyższym szczeblu" - oznajmił Łukaszenka.
"Bardzo go (papieża) szanuję. Czerpię ze środków masowego przekazu informacje o jego wyjazdach i oświadczeniach. Podoba mi się jego stanowisko, poczynając od szacunku dla najbiedniejszych warstw społecznych, poprzez walkę z korupcją, po uczciwość i sprawiedliwość. Cieszę się, że katolicy mają dziś takiego przywódcę" - powiedział.
Prezydent zapewnił, że władze białoruskie robią wszystko, by katolikom nie było gorzej niż przedstawicielom innych wyznań, o czym świadczą np. plany budowy akademii teologicznej w Mińsku. Obiecał też, że na Białorusi nadal będą wspierane religie, które służą spokojowi i stabilności.
Zaznaczył, że na Białousi każdy samodzielnie decyduje o wyborze wiary. "Chcesz być katolikiem? Proszę bardzo. Prawosławnym? Nie jest to zabronione. Chcesz głosić religię żydowską, muzułmańską, buddyzm - proszę bardzo, nie jesteśmy przeciwni. Wybieraj którąkolwiek, nigdy nie będziemy w tym przeszkadzać" - zadeklarował. Zastrzegł, że szanuje wszystkie religie na swoim terytorium, o ile nie są wykorzystywane w celach terroryzmu, zaostrzania sytuacji i destabilizacji.
W grudniu 2009 roku białoruscy biskupi katoliccy przekazali oficjalne zaproszenie do odwiedzenia Białorusi Benedyktowi XVI. Wcześniej w tym samym roku Łukaszenka oficjalnie zaprosił papieża do odwiedzenia Białorusi podczas swej wizyty w Watykanie.
We wrześniu bieżącego roku abp Gugerotti ujawnił, że zwolnienie w sierpniu wszystkich więźniów politycznych na Białorusi nastąpiło na prośbę papieża Franciszka.