107,6 FM

Afrykańskie odliczanie

W środę 25 listopada Papież Franciszek wyląduje na lotnisku Jomo Kenyatta w Nairobi. Od Kenii rozpocznie swoją pierwszą apostolską podróż na kontynencie afrykańskim.

Afrykańskie odliczanie   Logo papieskiej pielgrzymki do Kenii: "Bądźcie silni w wierze, nie lękajcie się" Catholic Mirror Kenya Przed Franciszkiem, jedynym papieżem, który odwiedził Kenię był Jan Paweł II. Polski papież odbył w sumie 11 pielgrzymek do Afryki. W Kenii był trzy razy (maj 1980, sierpień 1985, wrzesień 1995). Ostatnia wizyta związana była z I Synodem dla Afryki (1994-1995).

Wizyta papieża Franciszka, wpisuje się w dość napięty czas dla kraju. Biskupi kenijscy w poprzedzających pielgrzymkę apelach, wskazują na potrzebę przeciwdziałania biedzie, korupcji, podkreślając potrzebę narodowej jedności ponad trybalnymi podziałami.

I choć sytuacja polityczna jest obecnie w miarę stabilna (Kenia wystarczająco boleśnie  przeżywała swój czas apokalipsy na przełomie roku 2007/2008, w związku z powyborczymi zamieszkami), to dziś kraj konfrontuje się z nową hydrą - terrorem islamistycznej Al Szabab.

Brutalne ataki islamistów, skierowane przede wszystkim w chrześcijan (jak m.in. masakra w Garrisie w kwietniu br., kiedy zamordowano 148 studentów) - napełniły ludzi niepewnością i lękiem. "Wciąż jest wiele bólu", "Kraj stanął na krawędzi" - mówią moi kenijscy rozmówcy.

I do takiego kraju, doświadczonego aktami terroru i zrodzoną w ich skutek niepewnością, przybywa Franciszek. Ale Kenijczycy czekają na papieża, bo "w Kenii kochają papieży" - mówią znajomi. A Franciszek, jest dla nich znakiem pokoju.

Wizyta papieża w Kenii to nie tylko wydarzenie religijne. Śmiało można powiedzieć, że  ma ona charakter narodowego święta. Podobnie będzie miało to miejsce, w Ugandzie, gdzie narodowe Sanktuarium Męczenników z Namugongo, na terenie którego Franciszek odprawi Mszę Św., jest miejscem symbolem - jednoczącym ponad wyznaniami.

Afrykańskie odliczanie   Screen ze strony kenijskich linii lotniczych O narodowym charakterze papieskiej pielgrzymki i naturalnej dla Afryki ekspresji wiary w przestrzeni publicznej, świadczy choćby zdjęcie na głównej stronie kenijskich linii lotniczych. "Duma Kenii" nie zainfekowana tzw. poprawnością polityczną, która toczy  Europę, zachęca wprost: "Bądź częścią największej afrykańskiej celebracji eucharystycznej".

Emocje w związku z przylotem papieża narastają, nic więc dziwnego, że każda nowinka zyskuje rezonans. I tak np. 16 listopada kenijski dziennik "Daily Mirror" postawił zagadkowe pytanie: czy papamobil przyleciał już do kraju? -  ilustrując newsa, fotografią na wpół zasłoniętego białego wehikułu  Fotografia, wykonana przez przypadkowego przechodnia, wzbudziła ciekawość na portalach społecznościowych, gdyż auto zdaje się mieć rozmiary większe od tych dotychczas używanych przez Franciszka.

Tym czasem wg. "Corriere della Sera" informuje, że podczas wizyty w krajach Afryki, Franciszek będzie poruszał się otwartym jeepem. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi wykluczył, by papież włożył kamizelkę kuloodporną, choć, zważywszy na sytuację w krajach, pielgrzymka wymaga szczególnych środków ostrożności.

Afrykańskie odliczanie   Tu znajdzie się papieski ołtarz Catholi Mirror Kenya Papież, nie rezygnuje z żadnego z zaplanowanych punktów. W tym pełnym napięć i niepewności czasie, Franciszek chce tą pielgrzymką antycypować rozpoczęcie Roku Miłosierdzia, którego oficjalne otwarcie będzie miało miejsce 8 grudnia w Rzymie. 

Ten gest jest szczególnie istotny w kontekście kontynentu umęczonego  i doświadczonego przez liczne wewnętrzne konflikty, wskazuje rzecznik Stolicy Apostolskiej, k. Federico Lombardi. 

"Papież pragnie chce mówić o miłosierdziu i miłości  bożej w Afryce, ludziom najbardziej doświadczonym i cierpiącym".  Pielgrzymka  jest "wielkim pragnieniem Papieża, aby zanieść świadectwo miłości Boga na kontynent tak bardzo ukochany przez Kościół,. ale naznaczony problemami, wojną, przemocą i nienawiścią".

Hasło apostolskiej wizyty Franciszka, koresponduje z przesłaniem Jana Pawła II "Nie lękajcie się"

Kenię, która jest pierwszym punktem papieskiej pielgrzymki zamieszkuje ok. 14 mln katolików. Głównymi punktami pielgrzymki w Kenii będą spotkanie z liderami wspólnot religijnych, Msza św. na terenie Uniwersytetu Nairobi, wizyta w slumsach Kangemi, oraz spotkanie z młodymi na stadionie Kasarani.   

https://www.facebook.com/StrathmoreUniversity/videos/1091468897554111/

Dla zobrazowania kolorytu lokalnego, poniżej kilka liczb i faktów, o których informuje w liście do wiernych ks. Alfred Rotic, szef sekretariatu ds. papieskiej wizyty przy Konferencji Epikopatu Kenii:

  • oczekuje się, że w uroczystościach papieskich, mszy w Nairobi, weźmie udział co najmniej 10 procent, czyli ok. 1.4 mln wiernych.
  • kraj liczy ok. 1000 parafii, z ponad 20 tys. outstations.
  • z każdej parafii spodziewanych jest co najmniej 3 autobusów z pielgrzymami. co razem daje 4 tys. autobusów przybyłych do Nairobi, plus tysiące prywatnych pojazdów.
  • w głównej mszy, 26 listopada. weźmie udział łącznie ok. 60 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z rejonu Afryki Wschodniej, oraz ok. 9 tysięcy kapłanów i osób konsekrowanych.
  • oprawę zapewni 12 chórów z różnych części kraju, w tym chóry wojskowe. - Wydarzenia będą transmitowane w 140 krajach, 5 tysiącach stacji telewizyjnych. Relacje radiowe transmitowane będą przez ok 10 tys. rozgłośni.
  • szacuje się że prawie miliard ludzi na całym świecie będzie uczestniczyło dzięki mediom w papieskiej wizycie w "naszym ukochanym kraju, w ciągu trzech dni pobytu tu ojca świętego"
  • 200 tysięcy młodych spotka się z papieżem na stadionie Kasarani
  • 10 tys. policjantów i służb mundurowych będzie czuwało na bezpieczeństwem
  • 100 lat liczy ołtarz, na którym papież będzie sprawował Eucharystię. Ten sam był użyty podczas tegorocznej beatyfikacji siostry Irene,  
  • 30 lat i 20 lat - mają krzesła, na których będzie siedział papież
  • 1,500 księży udzieli Komunii Świętej z pięciu namiotów, rozstawionych na odcinku 5 kilometrów pomiędzy Nyanyo Stadion a Uniwersytetem Nairobi.
  • 18 gigantycznych ekranów zostanie ustawionych na czas celabracji, pomiędzy Uniwersytetem a stadionem
  • 2500 księży zasiądzie przed ołtarzem na terenie uniwersytetu

Tym czasem 25 listopada z położonej na wybrzeżu Mombasy wyrusza na spotkanie z Franciszkiem międzyreligijna karawana pokoju "Pamoja For Peace Pwani". Relacja z Mombasy  - w środę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy