Po raz drugi Przasnysz był miejscem serii wydarzeń artystycznych inspirowanych postacią Stanisława Ostoja-Kotkowskiego.
Wiodącym motywem tegorocznej edycji Festiwalu Fabryka Światła był ogień. O fenomenie i twórczej mocy tego żywiołu opowiadał plenerowy spektakl "Ja Gore!" wystawiony na miejskim rynku przez Teatr Akt. To niezwykłe przedstawienie, łączące ogień, cyrk i teatr, otworzyło tegoroczną Fabrykę Światła. Zaraz po spektaklu odbył się koncert w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata, pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego oraz znanego oboisty Tytusa Wojnowicza. W jego programie znalazły się "Muzyka królewskich sztucznych ogni" G. F. Händela, "Symfonia A-dur Ogień" J. Haydna oraz "Koncert obojowy C-dur" W. A. Mozarta.
Publiczność festiwalowa mogła wejść w bezpośredni kontakt ze sztuką. Kamera termowizyjna i oświetlenie ultrafioletowe zastały zaprzęgnięte do tworzenia dzieł. Pokaz prac powstałych przy użyciu najnowszych technologii i tradycyjnych mediów autorstwa studentów Warszawskiej Szkoły Reklamy oraz artystów profesjonalnych, m.in. Leszka Sokolla, Marka Zalewskiego i Rocha Forowicza zaprezentowane na wysepce w parku miejskim. Również w parku można było oglądać wystawę batików, wykonanych specjalnie dla Fabryki Światła przez Pracownię Mamut Miejskiego Domu Kultury. Ich tematem przewodnim będzie ogień. Batiki miały postać kilkumetrowych lamp ze zwiewnego materiału.
W programie znalazło się wiele atrakcji dla młodych odbiorców. Z myślą o nich przygotowano piknik naukowy, który stanowił świetną zabawę nie tylko dla dzieci. Były tam różne efektowne eksperymenty m.in. teatr błyskawic, fabryka rysunków 3D, laboratorium światła, sztuczki optyczne, rozwiązanie zagadki, jak powstaje tęcza. Dla najmłodszych spektakl kukiełkowy "Baśń o dwóch braciach" przedstawił Teatr Łątka.
Na poszukiwanie skarbów grodu Przaśnika wyruszyło 8 drużyn uczestniczących w grze miejskiej.
Na scenie w rynku wystąpili też przasnyszanie. Dzieci z przedszkola Skrzat zaprezentowały spektakl "Aborygeni i laser" w reżyserii Martyny Kalinowskiej i Krzysztofa Gadomskiego. Wystąpiły też m.in. zespoły taneczne z Wojskowego Klubu Garnizonowego, zespół Pasja z Miejskiego Domu Kultury, zespół ewangelizacyjny Dekalog, Przasnyska Kapela Podwórkowa.
Wielki finał festiwalowych wydarzeń stanowił koncert „Nuty Wielkiego Pasterza” w kościele farnym.