Katastrofa smoleńska, Konfederacja Barska, Rzeź galicyjska - 27 tablic związanych z historią Polski zawisło w centrum Katowic.
To tablice poświęcone nie tyle samym wydarzeniom, co ludziom, którzy stracili w nich życie. W ścisłym centrum Katowic 12 czerwca została poświęcona kaplica „Golgota Ojczyzny”.
Białe tablice z napisami, np. „Insurekcja Kościuszkowska”, „Lwów 1918 - 1920” czy „Deportacja Górnoślązaków 1945” układają się w biały krzyż. Są nowym wystrojem XIX-wiecznej kaplicy, która stoi obok kościoła mariackiego w Katowicach.
Tablice są doskonale widoczne z zewnątrz, bo wnętrza kaplicy nie zamykają drzwi, tylko szeroka krata. - Krzyż jest podświetlony, pięknie wygląda w nocy - mówi ks. Andrzej Suchoń, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach.
Tablica poświęcona katastrofie smoleńskiej nie została wpisana w ten wielki krzyż za ołtarzem, gdzie jest miejsce upamiętnienia ofiar prześladowań, poniesionych ze względu na polskość. Zawisła osobno, na bocznej ścianie kaplicy.
- Nasza elita poleciała do Smoleńska nie w celach turystycznych. Udawała się tam na modlitwę za wszystkie ofiary, które zginęły w Katyniu i na Nieludzkiej Ziemi. I stąd ta tablica obok krzyża - uzasadnia ks. Andrzej Suchoń.