W przyszłym roku w ciągu trzech dni krakowskie sanktuaria Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II może odwiedzić nawet kilkaset tysięcy młodych z całego świata.
To właśnie te dwie, sąsiadujące ze sobą świątynie staną się celem pielgrzymki uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Młodzież, podzielona na kilkunastotysięczne grupy będzie pieszo wędrowała z Błoń. Trasa, którą pokonają w ramach "katechezy w drodze" będzie jednakowa dla wszystkich pielgrzymów.
Początkiem "katechezy w drodze" będzie międzynarodowa Msza św. na krakowskich Błoniach. Potem grupy przejdą wyznaczoną trasą do Łagiewnik, gdzie pielgrzymi będą modlili się przed relikwiami Apostołów Bożego Miłosierdzia, a także przejdą przez Bramę Miłosierdzia.
"W tę właśnie Uroczystość Niepokalanego Poczęcia otworzę z radością Drzwi Święte. Z tej okazji staną się one Bramą Miłosierdzia, gdzie każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję" - pisze w bulli Misericordiae Vultus, ogłaszającej Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, papież Franciszek.
Takie Bramy Miłosierdzia - zgodnie z decyzją papieża - będą mogły zostać otwarte nie tylko w bazylice św. Piotra w Rzymie, ale również w każdej z diecezji, w katedrach lub w "innych kościołach o szczególnym znaczeniu" i "sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów".
- W archidiecezji krakowskiej takim miejscem jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - mówi Magdalena Dobrzyniak z Sekretariatu Generalnego ŚDM.
W sanktuarium Miłosierdzia Bożego zlokalizowana będzie także jedna z dwóch Stref Pojednania (druga powstanie w Parku Jordana, przy Błoniach).
- Chodzi przede wszystkim o to, żeby młodzi dotarli do tego miejsca, które jest nazywane stolicą kultu Bożego Miłosierdzia, w którym Jezus przez św. Faustynę przypomniał światu prawdę o swoim miłosierdziu, a także do tego młodego sanktuarium św. Jana Pawła II, bez którego trudno w ogóle myśleć o Światowych Dniach Młodzieży - przekonuje Magdalena Dobrzyniak.
Ponadto - zwraca uwagę M. Dobrzyniak - sam papież Franciszek w bulli Misericordiae Vultus zachęca, by każdy na miarę własnych sił podążał w Roku Miłosierdzia, którego częścią będą obchody ŚDM, do Drzwi Świętych. Pielgrzymowanie - jak pisze Papież - stanie się znakiem, że również miłosierdzie jest celem, który mamy osiągnąć, a który wymaga zaangażowania i poświęcenia. Taki wymiar będzie mieć także pielgrzymka do dwóch krakowskich sanktuariów Apostołów Miłosierdzia.
Nad przygotowaniem "katechezy w drodze" pracuje zespół złożony z przedstawicieli sanktuariów Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II, komitetu organizacyjnego, służb miejskich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, transport, organizację ruchu.
Na wizytę młodzieży w Łagiewnikach zaplanowano trzy dni - środę, czwartek oraz piątek. Na początku tygodnia liczba pielgrzymów w Krakowie, według szacunków komitetu organizacyjnego, nie będzie jeszcze sięgała miliona (mówi się o 500 tysiącach młodych). Liczba ta zdecydowanie będzie jednak rosła od czwartku, czyli od momentu przylotu do Krakowa ojca świętego (wtedy może ona sięgnąć 800 tys. osób). W piątkowej drodze krzyżowej - według przewidywań organizatorów - może wziąć udział milion osób.
Kulminacją będzie sobotnie czuwanie i niedzielna Msza Posłania, podczas której papież ogłosi miejsce kolejnych ŚDM. Te dwa wydarzenia planowane są z myślą o 1,5 - 2 mln pielgrzymów.
Idea katechezy w drodze była już realizowana podczas ŚDM w Rzymie w roku 2000, kiedy uczestnicy spotkania pielgrzymowali do bazyliki św. Piotra i przechodzili przez Drzwi Święte Roku Jubileuszowego, oraz w Kolonii w 2005 roku, kiedy pielgrzymi nawiedzali grób Trzech Mędrców w tamtejszej katedrze.