Drobne lampki ogrodowe lub takie w postaci żarówek to popularny dodatek w wystroju przestrzeni wypoczynkowych czy altan. Warto wiedzieć, jak ozdobić ogród światłem, aby prezentował się estetycznie i pozostał funkcjonalny. Oto kilka porad i inspiracji dotyczących lampek ogrodowych!
Warto zdecydować się na lampki ogrodowe, ponieważ:
Lampki są w stanie zbudować niesamowity klimat nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie. Warto poczytać o tym, jak je zamocować, by przestrzeń wyglądała stylowo, a jednocześnie była funkcjonalna i bezpieczna. W sklepach znajdują się modele w różnych kolorach, o wielu długościach i sposobach zasilania (na prąd, baterie, energię słoneczną).
Odpowiednio rozmieszczone lampki ogrodowe podkreślają elementy architektoniczne, takie jak ścieżki, altanki, fontanny czy kwietniki. Można z nich stworzyć efektowne dekoracje w postaci świetlnego sufitu, a także poprawić funkcjonalność przestrzeni po zmroku. Warto zatem dobrze zaplanować rozlokowanie źródeł światła.
Lampki ogrodowe można umieścić na altance. Sprawdzą się zarówno w jej wnętrzu, jak i na zewnątrz. W środku najlepiej ulokować je wzdłuż pod sufitem, by delikatnym światłem rozjaśniały całą przestrzeń. Pozostanie wtedy też miejsce na ewentualne przymocowanie głównego źródła światła w centralnej części sufitu.
Lampki ogrodowe na zewnątrz altanki będą świetnie wyglądać dookoła niej lub wokół wejścia i okien. Otoczenie światełkami wszystkich otworów chatki ciekawie prezentuje się przede wszystkim z daleka. Wpłynie to na wygląd całego ogrodu. Jeśli domownicy sporo czasu spędzają na werandzie lub tarasie, lampkami można otoczyć kolumny podtrzymujące zadaszenie.
Kiedy na działce znajdują się drzewa, np. owocowe, warto pomyśleć o otoczeniu sznurami lampek ich pni i gałęzi. Takie rozwiązanie robi duże wrażenie wieczorami i rozświetla ogród w jego różnych częściach. Drzewa to także dobry sposób na stworzenie sufitu ze światła i umieszczenie girland ponad stołem czy częścią wypoczynkową podwórka. Jeden koniec kabla można przyczepić do rośliny, a drugi np. do budynku.
Lampki ogrodowe dobrze sprawdzą się przymocowane do ogrodzenia. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane właścicielom niewielkich podwórek, np. przy domach szeregowych lub mieszkaniach na parterze. Oświetlony od wewnętrznej części działki płot optycznie powiększa przestrzeń i zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.
Osoby lubiące kwiaty za pomocą lampek mogą efektownie podkreślić ich piękno. Światełka sprawdzą się w pobliżu klombów oraz na kratach ogrodowych, na których rozrastają się kwitnące pnącza. Do drewnianych czy metalowych konstrukcji będzie je łatwo przymocować.
Zanim przyczepi się lampki ogrodowe w wybranym miejscu, trzeba zastanowić się nad tym, jaki rodzaj zasilana wybrać. Dostępne są modele podłączane do prądu za pomocą kabla, a także takie, które czerpią energię z promieniowania słonecznego.
W pierwszym przypadku trzeba zlokalizować najbliższe źródło zasilania i sprawdzić, czy kabel girlandy będzie odpowiednio długi, czy trzeba będzie skorzystać z przedłużacza. Kiedy oświetlone miejsce znajduje się z dala od najbliższego kontaktu, lepiej sięgnąć po model ładowany energią słoneczną.
Należy też pamiętać, aby wybierać lampki przeznaczone do użytkowania na zewnątrz, by były one odporne na działanie czynników atmosferycznych. Warianty choinkowe nie zawsze się sprawdzają. Rodzaj mocowania światełek zależy od miejsca, w jakim mają się znaleźć. Do wyboru pozostają:
Wkręty czy śruby sprawdzą się m.in. na drewnianych powierzchniach. Można zainstalować je pod skosem za pomocą wkrętarki blisko np. ściany altanki, a następnie włożyć kabel pomiędzy nie a deskę. Specjalne taśmy montażowe sprawdzą się w wewnętrznych częściach altany czy tarasu, gdzie będą osłonięte od deszczu.
Trytytki to dobry sposób, kiedy chce się przymocować lampki ogrodowe np. do balustrady czy ogrodzenia. Poza tym należałoby wybrać dopasowane kolorystycznie modele, np. czarne lub brązowe, by były jak najmniej widoczne. Cechują je łatwość montażu i niska cena.
Haczyki i uchwyty to doskonałe rozwiązanie do wszystkich miejsc, w których lampki będą narażone na największe oddziaływanie wiatru. To elementy, które najstabilniej utrzymają je w jednym miejscu.
Podsumowując, lampki ogrodowe dają mnóstwo opcji aranżacyjnych. Można je owijać wokół drzew, rozświetlać nimi altany czy podkreślać ozdobne elementy podwórka. Przede wszystkim wprowadzają one jednak wyjątkową atmosferę, więc warto zdecydować się na taką dekorację przy własnym domu.
Artykuł zewnętrzny zawierający reklamę Aboutdecor Sp. z o.o.