107,6 FM

735 mln ludzi na świecie doświadczyło w 2022 roku chronicznego głodu

Około 735 milionów ludzi na całym świecie doświadczyło chronicznego głodu w 2022 roku - poinformowała w środę ONZ podkreślając, że liczba ta jest znacznie wyższa niż przed pandemią Covid-19 i zagraża postępowi w realizacji globalnego celu, jakim jest wyeliminowanie głodu do 2030 roku.

W swoim dorocznym raporcie o stanie wyżywienia na świecie ONZ wyjaśnia, że wieloletnia tendencja wzrostowa wskaźników głodu ustabilizowała się w zeszłym roku, ponieważ wiele krajów odrodziło się gospodarczo po pandemii, ale wojna Rosji przeciwko Ukrainie i presja na ceny żywności i energii zniwelowały część tych zysków.

W rezultacie szacuje się, że w 2022 roku głód cierpiało o 122 miliony więcej ludzi niż w 2019 roku, a świat jest "daleki od osiągnięcia celu zrównoważonego rozwoju ONZ, jakim jest wyeliminowanie głodu do 2030 roku" - napisano w raporcie, który przewiduje, że w 2030 roku 600 milionów ludzi będzie niedożywionych.

"Widzimy, że głód stabilizuje się na wysokim poziomie, co jest złą wiadomością" - powiedział Maximo Torero Cullen, główny ekonomista Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Według oenzetowskiego raportu głównymi czynnikami głodu na świecie w ostatnich latach były spowodowane konfliktami zakłócenia źródeł utrzymania, ekstremalne warunki klimatyczne, które zagrażały produkcji rolnej oraz trudności gospodarcze zaostrzone przez pandemię.

W niektórych częściach świata, w tym w Ameryce Południowej i większości regionów Azji, odnotowano spadek głodu, ale na Karaibach, w zachodniej Azji i Afryce głód rośnie - napisano w dokumencie.

"Aby zmienić ten trend, kraje muszą łączyć pomoc humanitarną ze wzmacnianiem lokalnych łańcuchów dostaw żywności" - powiedział Kevin Mugenya, dyrektor ds. wyżywienia w Mercy Corps, międzynarodowej organizacji pomocowej.

Raport został opracowany przez Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa ONZ, Fundusz na rzecz Dzieci, Światową Organizację Zdrowia, Światowy Program Żywnościowy i FAO.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy