- Jesteście ludźmi Boga. W tych krótkich słowach zawiera się istota waszego wczoraj, dziś i jutro - powiedział elżbietankom cieszyńskim abp Salvatore Pennacchio 11 sierpnia, podczas inauguracji obchodów 400-lecia zgromadzenia. Trzydniowe obchody zakończy w Cieszynie 13 sierpnia Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla.
Okazały gmach placówek medycznych i przytulonego do nich kościoła św. Elżbiety w Cieszynie od razu zwraca uwagę pasażerów przyjeżdżających do miasta nad Olzą pociągiem czy autobusem. W samym mieście siostry Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety III Zakonu Regularnego św. Franciszka, czyli po prostu siostry elżbietanki cieszyńskie, zamieszkały prawie 270 lat temu - w 1753 roku. Tu znajduje się ich dom generalny.
Ale historia zgromadzenia sięga czasów sprzed czterech wieków. To właśnie wtedy, dokładnie 13 sierpnia 1622 r., Apolonia Radermecher, ich założycielka, została wprowadzona przez burmistrzów Aachen, czyli Akwizgranu, do miejskiego przytułku, którego stan przeczył mianu placówki opieki nad najbardziej potrzebującymi, by go zreformować i przekształcić w szpital. Dzięki niej i jej współsiostrom miejsce stało się obrazem "najczystszej Ewangelii".
Siostry z abp. Salvatorem Pennacchio w kościele św. Elżbiety. Urszula Rogólska /Foto GośćTo jedno z określeń, jakim nazwano dzieło sióstr podczas pierwszego dnia jubileuszu czterech wieków zgromadzenia. Trzydniowe uroczystości od 11 do 13 sierpnia rozpoczyna codziennie dopołudniowe sympozjum w Teatrze im. Adama Mickiewicza, a wieńczy Msza św. w kościele św. Elżbiety, przy którym znajduje się dom sióstr. Z siostrami z Cieszyna i matką generalną s. Albertą Jasek świętują także elżbietanki cieszyńskie z Jabłonkowa, z przełożoną s. Imeldą Bojkovą.
Pierwszego dnia gośćmi specjalnymi uczestników byli abp Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz biskup gliwicki Jan Kopiec, świętujący w tym roku 50-lecie kapłaństwa. Nazajutrz - bp Jacek Kiciński, wrocławski biskup pomocniczy i przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy Konferencji Episkopatu Polski. Ostatniego dnia uroczystości Mszy św. będzie przewodniczył bp Roman Pindel, a zaproszony został także ks. Jan Czudek, wikariusz generalny diecezji ostrawsko-opawskiej.
"Święci z pasją" - aktorzy elżbietańskiego teatru pokazali spektakl o patronach zgromadzenia elżbietanek cieszyńskich. Urszula Rogólska /Foto GośćSpotkanie w teatrze poprowadzili konferansjerzy - przyjaciele sióstr - Celina Piwko i diakon Michał Juraszczyk. - Tak jak wieki temu, w 1622 roku, tak i dziś, mimo że świat tak bardzo się zmienił, w ludzkich sercach i umysłach obecny jest ten sam, niezmienny Jezus Chrystus. 400 lat temu Jego obecność w sercu Apolonii Radermecher przyczyniła się do powstania nowej wspólnoty zakonnej, a dzisiaj przepełnione Jego miłością siostry elżbietanki zapraszają nas wszystkich do rozpoczęcia obchodów jubileuszowych 400 lat istnienia zgromadzenia - mówili prowadzący.