Za nami Europejskie Spotkanie Młodych. Wydarzenie w duchu Taizé trwało od 7 do 10 lipca. W Turynie wzięło w nim udział pomad 1000 osób, z czego lwią część stanowili Polacy.
Młodzi byli podzieleni na mniejsze, parafialne grupy i byli goszczeni przez mieszkańców w ich własnych domach. Spotykali się rano w parafialnych salkach na wspólnej modlitwie. Po niej mieli okazję porozmawiać z lokalnymi wolontariuszami, którzy na co dzień niosą pomoc osobom biednym, poszkodowanym przez los czy pogrążonym w nałogach. Młodzi mieli wtedy okazję bliżej poznać siebie i punkt widzenia pewnych problemów duchowych oczami uczestników z innych krajów, dzięki dzieleniu się słowem w mniejszych grupach.
Zobacz: Zdjęcia z ESM w Turynie
Nie zabrakło również warsztatów, w ramach których można było odwiedzić m.in. dom św. Jana Bosko czy wziąć udział w konferencji z byłymi więźniami i ludźmi na co dzień zajmującymi się resocjalizacją.
Drugiego dnia do Polaków dołączył bp Adam Bab, biskup pomocniczy diecezji lubelskiej, który sprawował dla nich Eucharystię w kościele katedralnym pw. św. Jana Chrzciciela. Zebranych przywitał br. Maciej, odpowiedzialny za polską ekipę.
Niespodzianką były odwiedziny Wandy Gawrońskiej, siostrzenicy bł. Piotra Jerzego Frassatiego, patrona młodych, który swe życie spędził właśnie w Turynie. Krewna wyniesionego na ołtarze cieszyła się ze spotkania z rodakami. Wzruszona kobieta podkreśliła, ze mają w nim swego przyjaciela. Zachęcała Polaków do modlitwy przed grobem błogosławionego, a jednocześnie zapraszała do odwiedzin jego domu rodzinnego, w którym młodzi mogli nawet spędzić noc.
Wspólnym miejscem modlitwy wszystkich uczestników Taizé był kościół pw. św. Filipa Neri. Tam nabożeństwo prowadzili bracia na co dzień mieszkający we francuskiej wiosce Taizé , z przeorem br. Aloisem na czele.
W ostatni wieczór odbył się doroczny festiwal narodów, w ramach którego mieszkańcy każdego kraju mieli okazję zaprezentować go w formie śpiewu czy tańca.
W nocy zaś, w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela odbyło się całonocne czuwanie. W tym miejscu bowiem mieści się całun turyński. Specjalnie dla młodych została utworzona specjalna trasa, którą poruszali się procesyjnie.
ESM w Turynie kończy się rodzinnym obiadem z gospodarzami danego domu i czasem spędzonym w parafii.
Europejskie Spotkania Młodych odbywają się na przełomie roku. 44. edycja, z uwagi na pandemię, odbyła się w online w styczniu oraz – w tradycyjnej formie – od 7 do 10 lipca w Turynie. Miejscem kolejnego spotkania jest Rostock w Niemczech (od 28 grudnia 2022 do 1 stycznia 2023 r.)