Świątynia od początku swojego istnienia była murowana i służyła mieszczanom z Pszczyny. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z XIV wieku.
Dziś jest jednym z najcenniejszych przykładów śląskiej architektury późnobarokowej. W 2001 roku zakończono gruntowną renowację kościoła.
W trakcie prac odkryto wejście do krypty grobowej, zlokalizowane w posadzce kaplicy Krzyża Świętego.
Wstępując na chwilę modlitwy w kościele pw. Wszystkich Świętych warto zwrócić uwagę na wizerunek Matki Bożej Przedziwnej. – Jej kult szerzy się oddolnie. Jest zdaniem mieszkańców najlepszą orędowniczką. O przywiązaniu do Niej najlepiej świadczą niewielkie kapliczki, jakie pszczynianie rozwieszali na szlakach podróżnych. Obecnie istnieją 22 kapliczki. Skatalogował je pasjonat i inicjator tego tematu pan Jerzy Kocur, który jest autorem książki na ich temat. W publikacji są nie tylko informacje o kulcie, ale także mapy i wskazówki odnośnie dojazdu. Kapliczki można znaleźć m.in. na szlaku do Częstochowy (przy nich tradycyjnie odbywają się postoje w trakcie naszej parafialnej pieszej pielgrzymki), w powiecie pszczyńskim, bielskim czy nawet na Słowacji – mówi ks. Damian Gatnar, proboszcz.
Więcej w numerze 43. katowickiego "Gościa Niedzielnego", który jest już w sprzedaży w parafiach i w kioskach.