1 września uczniowie wracają do szkół. Placówki otrzymują konspekty lekcji przygotowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji -dotyczące profilaktyki, zdrowia i roli szczepień. Do szkół trafiają również środki ochrony osobistej, stacje dezynfekujące oraz płyny do dezynfekcji.
Już tylko godziny dzielą uczniów od powrotu do szkół. Tym razem zajęcia mają się odbywać stacjonarnie. Ale czy taki stan potrwa długo? Zdania uczniów i rodziców są podzielone:
W szkołach - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego - ruszy akcja szczepień dla uczniów od 12 roku życia. W pierwszym tygodniu września mają odbywać się lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami. W kolejnym tygodniu szkoły mają przygotowywać miejsca do szczepień i zbierać ewentualne zgody rodziców. W trzecim tygodniu września - według założeń harmonogramu - ruszą szczepienia.
O lokalizacji punktów szczepień uczniów powiedziała Radiu eM Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty:
Jak przyznała w rozmowie z reporterem Radia eM wiceprezydent Rudy Śląskiej, Anna Krzysteczko, dyrektorzy otrzymali harmonogramy, zgodnie z którymi mają wdrożyć akcję szczepień.
Miejsce szczepień uczniów mają wyznaczyć dyrektorzy w porozumieniu z rodzicami. Mogą się one odbywać na terenie szkoły lub w już istniejących punktach szczepień.
Do szkół trafiają także środki do dezynfekcji. Mówi Przemysław Fabjański, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie:
Preparat przeciw COVID-19 mogą przyjąć uczniowie od 12 roku życia, o ile na piśmie zgodzą się na to rodzice.