To nie mógł być zbieg okoliczności. W sobotę 14 sierpnia, w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, patrona diecezji bielsko-żywieckiej, przedostatnie spotkanie 9. Ewangelizacji w Beskidach przygotowała Krucjata Wyzwolenia Człowieka, której patronami są Niepokalana Matka Kościoła i jej wielki czciciel... św. Maksymilian.
Bożena dodaje: - To, co jest dla nas bardzo ważne, to ewangelizacja, głoszenie z wiarą i mocą Jezusa Chrystusa, który wyzwala człowieka, a także modlitwa indywidualna, wspólnotowa i post. Modlitwa i post to serce działań KWC, a abstynencja od alkoholu - osobistym darem podjętym dobrowolnie z miłości i odpowiedzialności za drugiego człowieka, czynem podjętym w wolności za grzechy pijaństwa i wyrazem miłości do ludzi uzależnionych.
Od lewej duszpasterze: ks. Jan Goryl, ks. Stansław Joneczko, ks. Adrian Trzopek i o. Paweł Kijko.W homilii ks. Trzopek zwrócił uwagę na różne aspekty rozumienia słowa "czystość" - jako czystość ciała, czystość środowiska i najistotniejszą czystość serca.
- Jedno z błogosławieństw mówi: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". Aby oglądać Boga, muszę być czysty, muszę mieć serce czyste - mówił. - W litanii św. Józef jest wzywany jako najczystszy. Czystość duchowa, wolność od grzechu, od wszelkiej złej podejrzliwości to stała walka. Możemy ją podjąć na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to walka duchowa, modlitwa o czystość, żeby żaden grzech nie był do mnie tak przywiązany, żebym nie był w stanie z niego zrezygnować. W takiej intencji - uwolnienia od konkretnego grzechu - możemy ofiarować każdą Mszę św. Możemy też obrać sobie patrona, przyzywać go i opierać się na jego przykładzie.