Jej uczestników powitał na wałach jasnogórskich bp Marek Szkudło. Wspólnie z kapłanami biorącymi udział w marszu przewodniczył Mszy św. dla pielgrzymów i ich rodzin.
Mszę św. w intencji pielgrzymów i ich rodzin sprawował bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
– Bóg jest naszą mocą! Zmęczeni pielgrzymi, którzy pokonali trasę z Rybnika na Jasną Górę, wiedzą o tym najlepiej. Ale oto są. Oto jesteście. Bóg dał Wam moc. On sam nią był i jest – przypomniał zebranym.
Pięknie się to ułożyło
Nawiązując do obecności na Jasnej Górze, bp Szkudło zwrócił uwagę na to, co czyni wizerunek Matki Bożej wyjątkowym. – Cudowność tego oblicza polega na tym, że jest zranione. Cudowność tego oblicza polega na tym, że choć jest czarne i zaciemnione, to jednak pełne pogody i dające nadzieję. Cudowność tego oblicza polega na tym, że twarz Matki i Syna, tak bardzo do siebie podobne, mówią do każdego z nas to samo. Przesłanie Maryi i Jezusa jest tym samym przesłaniem. Mówią: bądź szczęśliwy, jesteś zbawiony. Mówią: uwierz, że wielka jest moc łaski, która została ci dana. To przesłanie jest totalnym przeciwieństwem tego, co mówi człowiekowi świat. Świat mówi – bądź silny, bądź piękny, bądź niepokonany, ale żeby takim być, musisz zrobić to i to, oraz kupić to i tamto. Oni – Maryja i Jezus – mówią: jesteś silny, jesteś piękny, jesteś niepokonany, bo Twoją mocą jest Bóg – mówił.
Z uwagi na trwający „Rok św. Józefa” bp Marek Szkudło przypomniał również o postawie Opiekuna Jezusa, która może być lekcją dla każdego. – Muszę przyznać, że przygotowując się na to spotkanie, znalazłem inspirację właśnie w Jego Osobie. Czytałem i rozważałem książkę o Nim, lectio divina ze świętym Józefem, i moją uwagę przykuły słowa: „To nie wiara potrzebuje cudu, ale to cud potrzebuje wiary”. Trudno lepiej podsumować całe życie Józefa, Opiekuna Pana Jezusa i Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – zaznaczył kaznodzieja.
Bp Marek Szkudło odniósł doświadczenia pielgrzymów do słów Ewangelii, jakie stanowiły swoistą klamrę całej drogi. – To nie jest przypadek, że w dniu, w którym rozpoczynaliście wasze pielgrzymowanie, podczas liturgii słowa, Pan Jezus pochwalił kobietę kananejską mówiąc: „Wielka jest wiara twoja…” A dzisiaj? Kiedy osiągacie cel? Co mówi Jezus? Jezus mówi: „Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: „Przesuń się stąd tam!”, a przesunie się. I nic nie będzie dla was niemożliwego”. Pięknie się to wszystko ułożyło… Chodzi o to, żebyśmy nieustannie mieli świadomość, że potrzebujemy wiary, abyśmy dostrzegali dzieła, które Bóg nieustannie czyni w naszym życiu. Potrzebujemy wiary, aby ci, do których jesteśmy posłani, również te Boże cuda zobaczyli. Potrzebujemy wiary, abyśmy widzieli Boży sens tego, co przeżywamy, co wydarza się w naszym życiu – mówił.
Kaznodzieja nawiązał również do hasła przewodniego tegorocznej pielgrzymki: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. – U boku Matki Najświętszej, Tej, która uwierzyła, jeszcze bardziej mamy odkryć cud Chleba Życia, Eucharystii. To jest Pokarm życia. To jest Pokarm na drogę. Drogę, która wciąż jeszcze jest przed każdym z nas – mówił. – Nie zapomnijcie, kochani, gdzie jest wasza moc. I kto jest Waszą miłością, bo długa droga wciąż jeszcze przed wami, a właściwie przed nami – przypomniał bp Marek Szkudło.
Przed pielgrzymami jeszcze nocne czuwanie i Msza św. o północy w Kaplicy Cudownego Obrazu. W bazylice św. Antoniego w Rybniku pielgrzymi zostaną uroczyście powitani w niedzielę 08 sierpnia ok. 16.