Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii z okazji 100-lecia Policji Państwowej w Katowicach. W homilii podkreślał, że Bóg uzdalnia człowieka do osiągnięcia zamierzonej przez Niego miary ludzkiej wielkości.
– Rota przysięgi na początku i na końcu odwołuje się do Boga. On jest niejako pierwszą i ostatnią literą alfabetu policyjnej przysięgi i etosu policjanta. Tak właśnie służbę państwowej policji i policjantów postrzegali założyciele tej zasłużonej dla ojczyzny formacji – mówił abp Skworc. – Dla wielu współczesnych Polaków, będących pod wpływem agresywnego laicyzmu, takie podporządkowanie społecznej, państwowej służby Bogu jest nie do pomyślenia, wręcz obrazoburcze – dodał.
Metropolita katowicki przypomniał także dramatyczną historię, jaka spotkała funkcjonariuszy policji na początku II wojny światowej. Przywołał rozstrzelanych w Kalininie (obecnie Twer) policjantów, których pochowano w Miednoje. – Jak wiemy, spoczywa tam 6311 policjantów. Aż 1231 z nich służyło w Policji Województwa Śląskiego. Wielu z policjantów, którzy wpadli w ręce niemieckiego okupanta, zwłaszcza tych, którzy brali udział w akcji powstańczo-plebiscytowej ma Górnym Śląsku, trafiło do obozów koncentracyjnych. Katowicki Oddział IPN szacuje, że spośród przeszło 3 tys. śląskich policjantów 80 procent nie przeżyło II wojny – powiedział.
Zwrócił także uwagę, że po 1945 r. wyrzucenie Boga z przysięgi milicji obywatelskiej nie przyniosło właściwego podejścia do bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego. – Milicja razem ze Służbą Bezpieczeństwa, jak dobrze o tym wiemy, stała się narzędziem opresji totalitarnego państwa, czego najjaskrawszym dowodem były morderstwa Polaków, którzy nie chcieli się poddać nowemu zniewoleniu swojej ojczyzny. Tragicznym potwierdzeniem tego stwierdzenia są krzyże (znak obecności Boga) – w Poznaniu, Gdańsku i Katowicach oraz inne ofiary stanu wojennego, w tym bł. ks. Jerzy Popiełuszko – mówił.
W Eucharystii wzięła udział Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, Sekretarze Stanu z Ministerstwa Sprawiedliwości, Energii oraz Inwestycji i Rozwoju. W katedrze była obecna liczna grupa parlamentarzystów, przedstawiciele władz sądowniczej i prokuratury, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Katowice, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji dbających o bezpieczeństwo obywateli. Nie zabrakło władz samorządowych oraz przedstawicieli świata nauki i harcerzy.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na plac Bolesława Chrobrego, gdzie przy pomniku Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczone zostały ordery, odznaczenia oraz akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Całość zakończył koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach poprzedzony defiladą oraz pokazem musztry.
Polska Policja została powołana do istnienia 24 lipca 1919 r. jako formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego. W swojej historii przechodziła liczne zmiany. Ostatnia reforma struktur miała miejsce w 1990.