Operacja była potrzebna, by zwiększyć objętość czaszki dziewczynki, aby jej mózg mógł się w prawidłowo rozwijać.
8-letnia Weronika Lange przyjechała na leczenie ratujące jej zdrowie i życie do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z Ciechanowa. - Dzięki nowatorskiej operacji jej głowa będzie miała prawidłowy, nie stożkowaty kształt. A przede wszystkim jej mózg będzie mógł się normalnie rozwijać. To pierwsza taka operacja u dziecka w Polsce i druga w Europie - podkreśla lek. prof. Dawid Larysz.
Dziewczynka urodziła się z zespołem wad wrodzonych, m.in. ze złożoną kraniosynostozą wielu szwów. To wrodzona wada genetyczna, która objawia się nieprawidłową, patologiczną budową kości czaszki i twarzy, co skutkuje nieprawidłowym kształtem głowy.
Operacja była potrzebna, by zwiększyć objętość czaszki dziewczynki. Brak tej możliwości może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentki. - Weronika ma tzw. czaszkę wieżowatą, w kształcie trójkąta. Zniekształcenie kości powoduje przedwczesny zrost szwów czaszkowych. Mózg nie ma wówczas wystarczająco dużo miejsca w czaszce, żeby rosnąć do właściwych rozmiarów - wyjaśnia profesor.
- Wcześniej leczyliśmy się w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie, a później w Instytucie Matki i Dziecka, skąd skierowano nas na specjalistyczną operację do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie - mówi Magdalena Lange, mama Weroniki. - Operacja zakończyła się pomyślnie. Weronika obudziła się, zaczyna już jeść. Jestem bardzo szczęśliwa, że mamy to już za sobą - wyznaje mama.
- Jesteśmy jedynym ośrodkiem w kraju, w którym kompleksowo leczymy choroby rzadkie w obrębie części twarzowej czaszki. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski - podkreśla dyrektor placówki dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek.
- Cieszę się, że nasi specjaliści podejmują trud i nowatorstwo wprowadzania najnowocześniejszych dostępnych na świecie metod leczenia oraz trud dostosowywania ich do potrzeb konkretnego dziecka. Cieszymy się również, że jest już przygotowany projekt Narodowego Programu Chorób Rzadkich. Liczymy, że w ramach tego programu nasz szpital będzie miał istotne znaczenie przynajmniej w grupie chorób rzadkich występujących w obrębie części twarzowej czaszki. Nasze wieloletnie doświadczenie w leczeniu tych chorób procentuje tym, że mamy pod stałą opieką średnio po kilkudziesięciu pacjentów z różnymi zespołami wad wrodzonych - mówi dyrektor.