107,6 FM

Co w numerze? #19

U progu Wielkiego Tygodnia zaglądamy do kaplicy Grobu Pańskiego w Potępie oraz do wsi Radonia, gdzie zachowała się tradycja kłapania w czasie Triduum.

Tematem numeru nowego "Gościa Gliwickiego" na Niedzielę Palmową jest znajdująca się w Potępie unikatowa kaplica. To jedna z trzech w Polsce kopii Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

- Z tych trzech kaplic nasza jest najcenniejsza i najpiękniejsza, bo inne zostały przebudowane, a nasza nigdy nie była znacząco zmieniona. Wprawdzie trochę o niej zapomniano, ale jednak zachowała się w pierwotnym kształcie, z wyposażeniem, które liczy ponad 300 lat - mówi ks. Marcin Kwoczała, proboszcz parafii w Kotach.

W tekście pt. "Prawie jak w Ziemi Świętej" pokazujemy charakterystyczne cechy budowli oraz opisujemy m.in. miejscową pobożność, bo w niedużej kaplicy stale jest obecny Najświętszy Sakrament, a także odprawiane są tu Msze i nabożeństwa.

Polecamy również inny tekst przygotowany z myślą o nadchodzącym Wielkim Tygodniu. Radonia to mała wioska leżąca przy granicy z województwem opolskim. Jest jednym z miejsc w regionie, gdzie ostała się rzadko spotykana tradycja kłapania, klepania, klekotania czy kołatania. W czasie Triduum Paschalnego, gdy milkną kościelne dzwony, chłopcy obchodzą miejscowość z kołatkami.

Zwyczaj znany jest mieszkańcom od kilku pokoleń, choć przeżywał swoje lepsze i gorsze okresy. Czasami kłapało kilkudziesięciu młodzieńców, ale bywało, że z kołatką samotnie szedł przez wieś jeden chłopiec, ratując tradycję od zapomnienia. Jak dokładnie wygląda kłapanie także w innych miejscowościach oraz dlaczego można przy tym zostać obrzuconym zepsutymi jajkami, dowiecie się z tekstu pt. "Chodzą po wsi i kołaczą".

Oprócz tego w nowym numerze m.in. relacje z międzynarodowego Forum Tato.Net dla ojców, które odbyło się w Zabrzu, rekolekcji powołaniowych w opolskim seminarium duchownym i innych ważnych wydarzeń z diecezji i regionu.

Najnowsze wydanie "Gościa Gliwickiego" dostępne jest już w formie papierowej oraz w e-wydaniu (przy zakupie pamiętaj o wybraniu dodatku gliwickiego).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy