Roman Kołakowski - poeta, kompozytor, gitarzysta, a także tłumacz i reżyser wielu widowisk muzycznych i plenerowych w Polsce - zmarł w wieku 61 lat.
W pamięci krakowian i młodzieży z całego świata zapisał się jako reżyser ceremonii powitalnej papieża Franciszka na krakowskich Błoniach podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.
Dla Kołakowskiego, autora wielu widowisk, od wielu lat zajmującego się komponowaniem i pisaniem, praca nad organizacją wydarzeń czwartkowych to było wielkie przeżycie. "To jest wielka odpowiedzialność, ale też wielka radość" - mówił.
Podczas pamiętnego wydarzenia odbyła się procesja z flagami państw, które były reprezentowane na ŚDM oraz prezentacja błogosławionych i świętych męczenników. Artysta podkreślał wówczas, że niosą oni ważne przesłanie dla młodego człowieka. "Mają zachęcać młodych do odwagi i determinacji, do obrony wiary i świętości" - opowiadał.
Powitanie papieża Franciszka na Błoniach
ŚDM Kraków 2016
Roman Kołakowski urodził się we Wrocławiu, gdzie ukończył polonistykę. Działalność artystyczną rozpoczął w latach 70. Komponował muzykę do tekstów znanych poetów, jak Miłosz, Barańczak, Lipska, a jego recitale odbywały się najczęściej poza oficjalnym obiegiem artystycznym.
W 1981 r. zdobył I nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, w 1984 - II nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W 1985 wydał pierwszą płytę - "Przypowieść błękitna". W latach 1996-2005 był dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Od 2004 współpracował z Teatrem "Syrena", w latach 2005-2007 prowadził Teatr Piosenki we Wrocławiu.
Tłumacz tekstów Kurta Tucholsky’ego, Toma Waitsa, Bertolta Brechta, Nicka Cave’a, Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Stinga. Jest autorem tekstów piosenek wykonywanych przez Voo Voo, Kazika, Michała Bajora, Justynę Steczkowską, Piotra Rubika. W 2005 jego piosenki wykonał na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Janusz Radek.
Reżyserował musicale. Był autorem kantaty z okazji Kongresu Eucharystycznego, który odbywał się we Wrocławiu w 1997 r., a także utworu poświęconego pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego.
Za działalność artystyczną odbierał nagrody i wyróżnienia, w tym Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".