107,6 FM

Dawno Franciszek i Benedykt XVI nie zabierali głosu w tej samej sprawie

Mnożenie praw grozi zniszczeniem idei samego prawa.

Franciszek i Benedykt XVI stwierdzili, że mnożenie praw grozi zniszczeniem idei samego prawa. Piszą o tym w osobnych przesłaniach na trwające w Rzymie międzynarodowe sympozjum „Prawa fundamentalne i konflikty między prawami”. Organizuje je watykańska Fundacja Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.

Nawiązując do zbliżającej się rocznicy 70-lecia proklamowania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Papież Franciszek podkreśla, że jest to doskonała okazja do podjęcia „pogłębionej refleksji nad wprowadzaniem i rozwojem wizji praw człowieka w dzisiejszym świecie”. Przypomina, że celem oenzetowskiej deklaracji jest „usunięcie murów separacji dzielących rodzinę ludzką i przyczynienie się do integralnego rozwoju ludzkiego”. Wskazuje, że „na przestrzeni lat interpretacja niektórych praw uległa stopniowo modyfikacji, aby objąć różnorodne «nowe prawa», nierzadko sprzeczne między sobą”. Franciszek przypomina, że już Benedykt XVI zwracał uwagę na pilność tej tematyki dla naszych czasów. Uczestnikom międzynarodowego sympozjum Ojciec Święty życzy, by czerpiąc z myśli i nauczania Papieża Seniora z odwagą potrafili wyjaśnić tę kwestię „podstawową dla ochrony godności osoby ludzkiej i jej integralnego rozwoju”.

W swym przesłaniu Benedykt XVI wskazuje na wielką pożyteczność sympozjum poświęconego „Prawom fundamentalnym i konfliktom między prawami”. Zauważa, że według niego bardzo ważne jest jasne wypowiedzenie się na temat problemu „mnożenia praw” i zagrożenia „zniszczenia idei samego prawa”: „Jest to kwestia aktualna i fundamentalna dla zachowania podstaw współistnienia rodziny ludzkiej” – pisze Papież Senior zachęcając uczestników sympozjum do podjęcia na ten temat pogłębionej i systematycznej refleksji.

Międzynarodowe sympozjum „Prawa fundamentalne i konflikty między prawami” odbywa się na leżącym nieopodal Watykanu uniwersytecie LUMSA (Wolny Uniwersytet NMP Wniebowziętej w Rzymie). Podczas dwudniowych obrad głos zabiorą m.in. o. Federico Lombardi, wieloletni dyrektor papieskiej rozgłośni i watykański rzecznik prasowy, a obecnie prezes Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI; watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin; prof. Mary Ann Glendon, była ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej i prezes Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy