"Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim."
Kult Serca Pana Jezusa jest w Kościele zakorzeniony od dawna. Szczególnym nabożeństwem do Serca Jezusa odznaczali się św. Bernard, Bonawentura, Katarzyna ze Sieny czy Franciszek Salezy. Do rozpowszechniania się czci NSPJ najbardziej przyczyniły się objawienia, jakie miała św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690) – francuska wizytka i mistyczka. Jezus zlecił jej starania o ustanowienie w Kościele święta Jego Serca, w piątek po oktawie Bożego Ciała. Przekazał jej także dwanaście obietnic, odnoszących się do czcicieli Jego Serca.
Obietnice dla czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa:
1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim.
11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
12. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.
Kult Serca Pana Jezusa stał się szczególnie popularny w Polsce. To na prośbę polskich biskupów papież Klemens XIII ustanowił w 1765 r. liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa, wraz ze Mszą św. i oficjum brewiarzowym. Ten przywilej dotyczył tylko Polski, ówczesnego Królestwa Polskiego i jednej Konfraterni Najświętszego Serca w Rzymie.
Papież Pius IX w roku 1856 rozszerzył święto Serca Pana Jezusa na cały Kościół. Leon XIII 31 grudnia 1899 roku oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.
W Polsce centralny ośrodek kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się w Krakowie. Jest to bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, konsekrowana w 1921 r.
Z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzi się również dzień modlitw o świętość kapłanów.
W naszym projekcie "Zabierz modlitwę na wakacje" znajdziecie m.in. Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa w wersji audio. Zapraszamy do pobierania.