Domowy Kościół szczelnie wypełnił kościół św. Marii Magdaleny w Tychach. Rodziny od abp. Wiktora Skworca dostały zadanie domowe: świadczyć o prawdzie małżeństwa.
W niedzielę rodziny formujące się w tej gałęzi Ruchu Światło–Życie przeżywały „Emaus” – wielkanocny dzień skupienia.
– Proszę i zachęcam wszystkich do towarzyszenia narzeczonym, małżonkom i rodzinom poprzez przekazywanie – słowem i świadectwem – Bożej prawdy o małżeńskim przymierzu – apelował do zebranych w parafii św. Marii Magdaleny abp Skworc.
Zachęcał także wszystkich, aby właściwie przeżywali niedzielę, która ma być „duchowym powrotem do Emaus”. – Wskazujcie i mówcie wszystkim – waszym sąsiadom i bliskim – że wspólnota eucharystyczna jest „sercem niedzieli”. Proponujcie też i prezentujcie pozaliturgiczne formy wspólnotowego przeżywania niedzieli – mówił.
Przypomniał licznie zebranym rodzinom, że dzięki owocom Ducha Świętego, które szczególnie są rozważane podczas obecnego roku duszpasterskiego, mają do pełnienia na co dzień misję ucznia – misjonarza.
Podczas homilii metropolita katowicki nawiązał także do niebawem rozpoczynającego się Metropolitalnego Święta Rodziny. Przypomniał, że jego hasło koresponduje z tytułem encykliki papieża Franciszka i brzmi: „Rodzina – radość miłości”. – Z tego hasła wynika jasno, że radość i miłość są dwiema stronami tego samego medalu, „wybitego” mocą Bożego Ducha, a któremu na imię „małżeńska wspólnota i rodzina” – mówił.
„Dzisiaj kolejny raz Chrystus pokazuje, że kroczenie przez życie razem z Nim jet o wiele prostsze i piękniejsze. Czeka na nasze: »Zostań z nami«, aby tak, jak uczynił to z uczniami idącymi do Emaus, przemieniać naszą szarą codzienność w radosne trwanie w Jego obecności” – napisali do uczestników „Emaus” Barbara i Ryszard Czerniakowie, diecezjalna para Domowego Kościoła.
Przy ołtarzu stanęli także ks. Jarosław Ogrodniczak, moderator diecezjalny Domowego Kościoła, oraz ks. Waldemar Maciejewski, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, jak i kapłani zaangażowani w Domowy Kościół archidiecezji katowickiej.
Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło–Życie – pomaga małżonkom żyjącym w sakramencie małżeństwa czerpać z łaski i mocy tego sakramentu, uczy ich nim żyć i celebrować przez całe życie. Fundamentalne założenia duchowości Domowego Kościoła przypomina ks. Ogrodniczak i wymienia wśród nich: modlitwę małżeńską, spotkanie ze słowem Bożym oraz dialog małżeński.
„Emaus” Domowego Kościoła jest wielkanocnym spotkaniem rodzin zaangażowanych w tę formę duchowości wyrosłą z Ruchu Światło–Życie. Spotkania odbywają się co roku w innej parafii archidiecezji. Ich centralnym punktem jest Eucharystia pod przewodnictwem metropolity katowickiego.